Co trzeba wiedzieć o mandatach karnych?

Każdemu kierowcy pewnie nie raz zdarzyło się przekroczyć prędkość lub popełnić jakieś inne przestępstwo drogowe. Jest to niestety wpisane w życie kierowcy, który często się śpieszy, jest rozkojarzony i w takim wypadku łatwo o przekroczenie prędkości czy nie zatrzymanie się na czerwonym świetle. Co w przypadku, gdy zostaniemy złapani na gorącym uczynku przez patrol policji? Zazwyczaj kończy się to mandatem nałożonym przez funkcjonariuszy. Zazwyczaj jest to kwota pieniężna i punkty karne.
Wysokość mandatu który otrzymaliśmy, zależy od rodzaju popełnionego wykroczenia. Warto zajrzeć do taryfikatora mandatów, w którym można znaleźć dokładny spis wykroczeń i przewidzianych za nie mandatów. Zazwyczaj maksymalna wysokość mandatu wynosi 500 zł, lecz w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do 1000 zł. W porównaniu do innych krajów, są to jedne z najniższych opłat mandatowych.
Warto podkreślić fakt, że kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Można tak uczynić, jeżeli uważa się, że mandat jest wydany bez uzasadnienia albo nie zgadza się z wysokością naliczonych punktów karnych czy kwoty pieniężnej. Wówczas zostanie sporządzony wniosek o ukaranie, a sprawę rozpatrzy sąd grodzki. Jeśli jednak mandat przyjmiemy i podpiszemy, staje się on prawomocny. Nie ma wtedy szans na jego niezapłacenie czy negocjacje co do wysokości kary pieniężnej czy punktów karnych. Od tej chwili mamy 7 dni na zapłacenie mandatu, jeśli jest to mandat kredytowany.
W przypadku gdy przyjęliśmy mandat, najlepiej zapłacić go w terminie. Teoretycznie już po kilkunastu dniach nasza zaległość zostanie przekazana do urzędu skarbowego kierowcy, a ten może wszcząć postępowanie egzekucyjne. W praktyce trwa to dużo dłużej, lecz w końcu doczekamy się ostrzeżenia i wezwania do zapłaty zaległego mandatu. Trzeba pamiętać, że organ nie ma obowiązku wysyłania nam upomnienia. Może więc okazać się niespodziewanie, że zostaną zajęte pieniądze z naszego rachunku bankowego.
Jak zapłacić mandat? Zależy to od tego, na jakich zasadach mandat został nam przyznany. Mandat gotówkowy wymaga, by natychmiast go uregulować. Po zatrzymaniu przez radiowóz, policjant wystawia dokument z numerem wykroczenia, wartością mandatu oraz danymi naszymi, czyli sprawcy. Mandat można zapłacić od razu do rąk policjanta lub kartą, jeśli funkcjonariusz posiada terminal płatniczy. Rozwiązanie to stosowane najczęściej w przypadku osób, które są przejazdem w Polsce lub są tu na krótko w interesach.
Kolejnym typem mandatu jest mandat kredytowany, w którym płatność jest odroczona w czasie. Musimy uregulować opłatę mandatową w terminie do 7 dni, wpłacając pieniądze na konto bankowe lub w placówce pocztowej. Mandat wydawany jest za potwierdzeniem odbioru i staje się prawomocny z chwilą podpisania go przez sprawcę. Od 1 stycznia 2016 roku każda płatność z tytułu mandatów powinna być wpłacana na konto Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Obowiązuje to wszystkie osoby na terenie całego kraju, ponieważ ten urząd został wskazany w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2015 roku.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułTworzenie dobrego CV

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here