Dobry życiorys zapewni nam zmianę pracy

Jeszcze kilkanaście lat temu zdarzało się, że ludzie potrafili przepracować w jednym miejscu aż do emerytury. Nasi rodzice nie zmieniali często pracy, a jeśli już się to zdarzało, to zazwyczaj z powodu zamknięcia miejsca pracy, lub wyprowadzki do innego miasta. Zmiana pracy to zazwyczaj wielki stres i niepokój, stąd decyzje o odejściu z jednej firmy i podjęcie pracy w kolejnej są zazwyczaj odkładane i podejmowane bardzo sporadycznie. Naturalnie wszystko zależy od poszczególnych ludzi. Zwłaszcza młode osoby lubią nowe doświadczenia i doskonale rozumieją to, że każda zmiana może nieść za sobą podwyżkę.
Jak napisać życiorys, aby został ona zauważony pośród setek nadsyłanych życiorysów, i aby to właśnie nas zaproszono na rozmowę rekrutacyjną? W Internecie znajdziemy wiele stron z poradami jak napisać błyskotliwy życiorys i list motywacyjny, jak ubrać się na rozmowę o pracę, jak rozmawiać i jak się zachowywać. Zawsze warto korzystać z takich rad, tworzone są one zazwyczaj w oparciu o doświadczenia. Aby jednak stworzyć idealny życiorys, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.
Po pierwsze – układ i przejrzystość. Każdy dokument, a CV jest przecież dokumentem, lepiej się czyta, jak wszystko jest w nim jasno i klarownie opisane, posegregowane i wypunktowane. Trzymajmy się więc chronologii, każdy etap naszego życia zaznaczmy dokładnie w ten sam sposób, szkolenia i przebyte kursy opatrzmy odpowiednią numeracją i starajmy się zawrzeć tylko adekwatne do danego stanowiska informacje. Naszego przyszłego pracodawcę nie będzie interesowało co robiliśmy w przerwie wakacyjnej na studiach, jeśli mamy już za sobą piętnaście lat doświadczenia w zawodzie, oszczędźmy mu więc aż tak dogłębnych informacji.
Po drugie- sprawdzone informacje. Czasem aż korci nas aby nakłamać w swoim życiorysie byle tylko dostać możliwość pracy w danej firmie. Musimy jednak pamiętać, że kłamstwo ma bardzo krótkie nogi, a nasza nieszczerość może wyjść na jaw nawet podczas samej rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli napiszemy w życiorysie, że świetnie znamy program Excel, a podczas rozmowy rekrutacyjnej osoba nas przepytująca zechce sprawdzić jak dobrze sobie radzimy i da nam średniej trudności zadanie na którym polegniemy, to nasze kłamstwo może nas od razu zdyskwalifikować. Najlepiej wprost przyznać się do swojej niewiedzy, ale zaznaczyć, ze chętnie podejmiemy kroki ku temu, aby braki w swojej edukacji jak najszybciej uzupełnić. Chęć nauki zawsze dobrze odbierana jest podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Swój życiorys najlepiej stwórzmy na gotowym szablonie. Znajdziemy ich setki w Internecie, wybierzmy więc jeden w formie edytowalnej i na nim zbudujmy własne CV. Dokładnie sprawdźmy dane adresowe i kontaktowe, nie chcemy przecież, żeby z powodu błędu w numerze telefonu ktoś z propozycją pracy nie mógł się do nas dodzwonić.
Wypisując poszczególne szczeble kariery dokładnie opiszmy czym się zajmowaliśmy, co było naszymi obowiązkami. Zamieśćmy wszystkie kursy i szkolenia, a także informację na temat przetwarzania naszych danych osobowych. Dobrze napisane CV to pierwszy krok do zmiany pracy na lepszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here