Fotowoltaika to przyszłość ziemi

System fotowoltaiczny składa się z układu kilku komponentów, w tym ogniw do absorbowania i przekształcania światła słonecznego na energię elektryczną, inwerter do zmiany prądu elektrycznego z napięcia stałego na prąd przemienny, a także instalacji, okablowania i innych akcesoriów elektrycznych, takich jak wydajny system śledzenia.

Różnorodność rozwiązań

Instalacje fotowoltaiczne to małe, dachowe struktury o wydajności od kilku do kilkudziesięciu kilowatów, ale też duże elektrownie komunalne o mocy setek megawatów. Postęp w dziedzinie OZE i stymulacja zainteresowania tematem sprawia, że coraz więcej inwestorów skłania się do tego, by lokować swoje pieniądze w tę rozwojowa branże.

Obecnie coraz więcej instalacji fotowoltaicznych jest podłączonych do sieci energetycznej ogólnej kontrolowanej przez struktury państwowe. Autonomiczne systemy stanowią jednak wciąż znaczną część naszego rynku fotowoltaiki. Rozwijany profil inwestycji wspomagany jest programami strukturalnymi, które pochodzą z funduszy Unii Europejskiej.

Dojrzewający rynek

Instalacje fotowoltaiczne ewoluowały od aplikacji niszowych na rynku do dojrzałej technologii wykorzystywanej do masowej produkcji energii elektrycznej. System dachowy amortyzuje zainwestowane środki czasie niewiele przekraczającym dwa lata i wytwarza około 95 procent czystej energii odnawialnej w ciągu 30 lat funkcjonowania.

Powszechność instalacji fotowoltaicznych

Ze względu na wykładniczy wzrost ilości uruchamianych instalacji fotowoltaicznych, ceny gwałtownie spadły. Różnią się one jednak w zależności od rynku i wielkości systemu. Z danych statystycznych za 2014 roku wynika, że ceny systemów stosowanych w budownictwie jednorodzinnym o mocy do 5 kW w Stanach Zjednoczonych wynosił około 3,30 dolara na wat. Natomiast na niemieckim rynku, który jest przodujący w branży ceny systemów dachowych do 100 KW spadła do 1,25 euro za wat.

Perspektywy rozwoju energetyki solarnej są pewne i opierają się na solidnych przesłankach. Wydajność modułów fotoenergetycznych zwiększa się w postępie gwarantującym stabilny rozwój i optymalizację ekonomiczną planowanych przedsięwzięć. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie każde gospodarstwo domowe będzie mogło korzystać z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here