Jak wypełnić pit 37?

Początek roku to dla wielu ludzi okazja do stawiania sobie pytań o swoje dotychczasowe osiągnięcia życiowe i snucia planów na przyszłość. Powszechne stało się wyznaczanie różnego rodzaju postanowień noworocznych. Wielu ludzi wiąże z tym okresem ogromne nadzieje. Ale jest to także czas, z którym wiążą się pewne obowiązki. Każda osoba, która osiąga jakiekolwiek dochody musi do końca kwietnia rozliczyć się z podatku za ubiegły rok.

Pomimo tego, że obowiązek ten w naszym kraju istnieje już od lat 90-tych, to wciąż wiele osób nie ma pojęcia jak wypełnić pit 37. Jest to formularz przeznaczony dla osób fizycznych, które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Używając formularza pit-37 można rozliczać się zarówno samodzielnie jak i ze współmałżonkiem. Każda z tych opcji ma swoje dobre i złe strony. Jeśli nie jesteśmy samodzielnie w stanie ustalić, która forma opodatkowania jest w naszym przypadku bardziej korzystna, wtedy warto zgłosić się o poradę do specjalisty. Pomoc taką oferują na przykład biura rachunkowe. Coraz częściej w różnych miejscach pojawiają się stoiska, gdzie można uzyskać pomoc z wypełnieniem PIT-a i odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Można także podjąć się wypełnienia pit 37 samodzielnie. Nie jest to zadanie skomplikowane. Można posłużyć się instrukcją, która w urzędzie skarbowym powinna być dostępna za darmo. Żeby w ogóle móc zacząć wypełniać formularz podatkowy potrzebujemy zebrać wszystkie pity 11, które pracodawcy i zleceniodawcy mają obowiązek przesłać do końca lutego. Jeśli mamy jedno miejsce pracy, dostaniemy jeden taki formularz i odpowiednie informacje w nim zawarte należy po prostu wpisać w odpowiednie miejsca formularza pit 37. Jeśli świadczyliśmy pracę dla kilku różnych firm, wtedy dostaniemy analogicznie więcej formularzy pit 11. W takiej sytuacji należy zebrać je wszystkie, a następnie zsumować wartości występujące w tych samych polach formularza. Te zsumowane wartości trzeba wpisać w odpowiednie pola formularza pit-37.

Najłatwiej jest wypełnić pit 37 używając do tego celu darmowego programu. Można go pobrać na stronie internetowej ministerstwa finansów. Po instalacji wypełniamy swój profil, podając podstawowe dane na swój temat, takie jak imię, nazwisko, pesel czy adres zamieszkania. Następnie przechodzimy do wyboru odpowiedniej deklaracji podatkowej. Program będzie prowadzić nas krok po kroku. Będzie podświetlać te pola, w które należy wpisać dane oraz będzie tłumaczył o jakie dane chodzi. Opierając się na tych podpowiedziach wpisujemy odpowiednio dane z PIT-ów 11, które wcześniej podsumowaliśmy. Aplikacja na bieżąco kontroluje, czy nic nie zostało pominięte oraz czy wszystkie dane są poprawne. Po zadeklarowaniu swoich przychodów trzeba również wypełnić dane dotyczące pobranych przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy.

Na koniec mamy prawo do zastosowania różnego rodzaju ulg od podatków, dzięki czemu może się okazać, że przysługuje nam zwrot nadpłaconego podatku. Może się też okazać, że pobierane zaliczki były za niskie i konieczna jest dopłata podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here