Jak założyć stowarzyszenie. Przewodnik po działaniu

Masz duszę aktywisty i chcesz zacząć działać, ale nie wiesz jak założyć stowarzyszenie? Nic prostszego. Aby powołać organizację tego typu w Polsce, wystarczy siedmiu członków z polskim obywatelstwem.

Wiele palących problemów ideologicznych, lokalnych lub politycznych staje się naszą codziennością. Ale jak wyjść poza ramy narzekań i chęci zmiany tak, aby przekłuć ją w realne działania? Dobrym sposobem jest powołanie organizacji skupiającej osoby zainteresowane problemem. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak założyć stowarzyszenie, warto zasięgnąć rady na stronach dotyczących organizacji pożytku publicznego. Tak zwany trzeci sektor czyli organizacje NGO mają wiele rozwiązań i podpowiedzi jak zarejestrować działalność i przeprowadzić ją przez formalne procedury. Zanim jednak do tego dojdziemy, jak założyć stowarzyszenie zdecydują jego członkowie.

Stowarzyszenie. Jak zacząć działalność?

Osób tworzących stowarzyszenie musi być minimum siedem. Potencjalni członkowie, oprócz polskiego obywatelstwa i samej chęci działania w strukturach organizacji, muszą mieć ukończone osiemnaście lat i posiadać pełnię praw publicznych.Członkami mogą zostać osoby przed szesnastym rokiem życia za zgodą swoich opiekunów, a osoby pomiędzy szesnastym a osiemnastym rokiem życia mogą należeć do organizacji i mają prawo głosu pod warunkiem, że są w niej skupieni także inni dorośli. W wypadku cudzoziemców, ich obecność w strukturach musi dopuszczać statut lub osoby te muszą posiadać meldunek na terenie Polski.

Statut i zasady działania w stowarzyszeniu

Jeśli już udało nam się zarazić swoim pomysłem potencjalnych członków, czas na zebranie. Zanim ustalimy jak założyć stowarzyszenie, trzeba ustalić zakres jego działalności, coś na kształt wewnętrznej konstytucji określającej zasady działania grupy. Statut muszą zatwierdzić wszyscy jego członkowie założyciele, warto więc dokument ten wstępnie przygotować wcześniej, tak aby dogadywanie szczegółów nie zamieniło się w wielogodzinne, męczące posiedzenie. Zebranie założycielskie sankcjonuje statut i formalnie rozpoczyna działalność, a obecne na nim osoby stają się z automatu założycielami organizacji. W statucie znaleźć muszą się uchwały dotyczące powołania organizacji, przyjęcia jej statutu, powołania członków zarządu i komisji rewizyjnej. Dokumenty te automatycznie włączane są do protokołu. Warto skrupulatnie przygotować całość dokumentacji, bo dwa komplety dokumentów z zebrania założycielskiego będziemy musieli dostarczyć do sądu, by zarejestrować oficjalnie działalność.

Rejestracja stowarzyszenia

Jak założyć stowarzyszenie w sądzie? Oto spis dokumentów, bez których nie uda nam się domknąć formalności: Przede wszystkim przedłożyć musimy statut i protokół z zebrania założycielskiego. Do tego listę członków założycieli oraz szereg podjętych uchwał sankcjonujących prawnie naszą działalność. Ważne aby w dokumentach nie zapomnieć o podaniu adresu do doręczeń dla poczty, na który trafiać ma korespondencja. Dokumenty oryginalne oraz kopię potwierdzoną przez notariusza składamy w dwóch egzemplarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here