Jak zbudowane jest oko ludzkie

Ludzkie oko jest organem, który reaguje na światło i umożliwia percepcję światła, widzenie kolorów i postrzeganie głębi. Oko jest bramą do jednego z naszych pięciu zmysłów. Normalne ludzkie oko widzi około 10 milionów różnych kolorów. Zatem z czego składa się narząd wzroku? Jaka jest budowa gałki ocznej?

Budowa oka

Wbrew pozorom ludzkie oko nie jest idealną kulą, ale składa się z dwóch różnych kształtów: rogówki i twardówki. Te dwie części są połączone pierścieniem zwanym limbus. Część oka, którą widać, to tęczówka, która jest kolorową częścią oka. Na środku tęczówki znajduje się źrenica, czarna kropka, która zmienia rozmiar. Rogówka zakrywa te elementy, ale jest przezroczysta. Podstawa znajduje się naprzeciwko źrenicy, ale w oku i nie można jej zobaczyć bez specjalnych instrumentów. Nerw wzrokowy przekazuje sygnały oka do mózgu.

Rogówka jest przezroczystą strukturą znajdującą się na samym przodzie oka, która pomaga skupić przychodzące światło. Za źrenicą znajduje się bezbarwna, przezroczysta struktura zwana soczewką. Klarowny płyn zwany cieczą wodnistą wypełnia przestrzeń między rogówką a tęczówką. Rogówka skupia większość światła, a następnie przechodzi przez soczewkę, która nadal skupia światło.

Za rogówką znajduje się kolorowa membrana w kształcie pierścienia zwana tęczówką. Tęczówka ma regulowany okrągły otwór zwany źrenicą, który może się rozszerzać lub kurczyć w celu kontrolowania ilości światła docierającego do oka.

Natomiast mięśnie rzęskowe otaczają soczewkę. Mięśnie te utrzymują soczewkę na miejscu, ale odgrywają również ważną rolę w widzeniu. Kiedy mięśnie się rozluźniają, ciągną i spłaszczają soczewkę, pozwalając oku zobaczyć obiekty znajdujące się daleko. Aby wyraźnie widzieć bliższe obiekty, mięsień rzęskowy musi się skurczyć w celu pogrubienia soczewki.

Siatkówka

Jest najbardziej wewnętrzną z trzech warstw tkanki, które tworzą oko. Najbardziej zewnętrzna warstwa, zwana twardówką, nadaje większości gałki ocznej jej biały kolor. Rogówka jest również częścią zewnętrznej warstwy. Środkowa warstwa między siatkówką a twardówką nazywa się naczyniówką. Zawiera ona naczynia krwionośne, które zaopatrują siatkówkę w składniki odżywcze i tlen oraz usuwają produkty odpadowe.

Problemy ze wzrokiem / choroby

Według National Eye Institute najczęstsze problemy z widzeniem to krótkowzroczność, dalekowzroczność, wada oka spowodowana niesferyczną krzywizną (astygmatyzm) i związana z wiekiem dalekowzroczność (starczowzroczność).

Aby ludzkie oko widziało wyraźnie, obraz musi zostać utworzony bezpośrednio na siatkówce, jeśli nie jest, obraz jest rozmazany. Krótkowzroczność to wada wzroku, która pojawia się, gdy ostrość obrazu znajduje się przed siatkówką. Zamknięte obiekty są dobrze widoczne, ale odległe obiekty są rozmyte. Dalekowzroczność lub nadwzroczność to wada wzroku, która pojawia się, gdy ostrość obrazu znajduje się za siatkówką. Odległe obiekty są dobrze widoczne, ale bliższe obiekty są rozmyte – więcej informacji sprawdź na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/budowa-oka

Można skorygować te wady, odpowiednio umieszczając rozbieżne lub zbieżne soczewki przed okiem. Spowoduje to, że promienie świetlne rozproszą się przy krótkowzroczności lub zbiegną przy nadwzroczności, zanim dostaną się do oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here