Nauka rysowania

Każdy z nas powinien znaleźć sobie takie zajęcie, któremu mógłby oddać się w pełni w wolnym czasie. Musimy mieć swoje pasje, bo to one odciągają nas od problemów dnia codziennego, pozwalają odprężyć się po długotrwałej i wymęczającej pracy oraz oderwać umysł od bezustannej nauki. Hobby może przyjąć zupełnie dowolną formę – sami powinniśmy zatem sprawdzić, co na nas działa najlepiej i co pozytywnie wpływa na nasz własny stan psychiczny. Być może idealnym dla nas zajęciem okaże się rysowanie. Jeśli więc do tej pory sądziliśmy, że mamy niewielkie i mocno ograniczone zdolności artystyczne, spróbujmy to zmienić i pamiętajmy – nie każdy musi być mistrzem we wszystkim.

Najpierw nauczmy się rysować podstawowe elementy. Najprawdopodobniej będziemy chcieli szkicować ludzkie postacie, dlatego dowiedzmy się, jak narysować nos, policzki, oczy i inne partie ciała. Dobrze je zresztą znamy. Zanim usiądziemy przed swoją kartką i weźmiemy do ręki ołówek czy cienkopis, stańmy na chwilę przed lustrem i przyjrzyjmy się dokładnie swojej sylwetce. Dostrzeżmy, jaki kształt mają poszczególne jej elementy. Zauważmy te subtelne różnice w rozmiarach konkretnych części ciała i uwzględnijmy je koniecznie w swoich rysunkach – zbyt długie ręce dorysowane do niskiej osoby nie będą wyglądać ani zbyt dobrze, ani tym bardziej wiarygodnie. A musimy starać się jak najlepiej odzwierciedlać samą rzeczywistość. Początkowo nie będzie to łatwe, ale im lepszymi obserwatorami się staniemy, tym mniejszą trudność sprawi nam przerysowywanie różnych obrazów.

Bo nie musimy wcale od samego początku tworzyć własnych dzieł sztuki. Zanim zaczniemy rysować poszczególne obrazy z głowy, nauczmy się je kopiować. Ustawmy sobie na stole kilka przedmiotów o prostych kształtach, niezawierających zbyt wielu nietypowych szczegółów. Może to być chociażby miska ze świeżymi owocami, zwykła lalka do zabawy pożyczona od córki czy zestaw paru książek. Postarajmy się przerysować to wszystko, co teraz ukazało się przed naszymi oczami. Uwzględniajmy wszystkie najmniejsze szczegóły, jednakże rozpocznijmy swoją pracę od naszkicowania podstawowych konturów, a dopiero potem przejdźmy do tworzenia wszystkich drobnych elementów. Na samym końcu możemy zdecydować się na pokolorowanie całego obrazka, jeżeli jego czarno-biała wersja nie do końca nam się spodoba. Intensywne i mocne kolory ożywią zdecydowanie nasze dzieło i sprawią, że stanie się ono znacznie bardziej atrakcyjne – i dla nas samych, i dla innych osób.

Nawet sztukę rysowania jesteśmy w stanie opanować do perfekcji, jeśli tylko porządnie się tym wszystkim zajmiemy i nie odpuścimy sobie w momencie, gdy kilka pierwszych rysunków kompletnie nam nie wyjdzie. Początki zawsze są trudne i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Skoro matka natura nie obdarzyła nas talentem artystycznym, musimy nadrabiać swoim zaangażowaniem i wytrwałością. Starajmy się poświęcać na rysowanie przynajmniej te dwie godziny dziennie. Ćwiczmy swoją nową umiejętność, a już niedługo stanie się ona naszą życiową pasją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here