Sauna do ogrodu - informacje podstawowe

Dawniej posiadanie przydomowej sauny było traktowane jako swoista, ekscentryczna forma snobizmu. Dziś nie kojarzy się ona już z wymyślnym luksusem, lecz… z czysto pragmatyczną chęcią zainwestowania we własne zdrowie. Czy taka inwestycja się zwróci? Jak podejść do tego tematu?

Sauna do ogrodu – po co?

Z dobrodziejstw sauny ludzka cywilizacja korzysta od kilku tysięcy lat. Już starożytni Rzymianie dostrzegali potrzebę przebywania w termach, czyli miejscach, w których również znajdowały się pomieszczenia z przeznaczeniem na saunę. Okazuje się, że takie podejście (nawet w tamtych latach) nie było bezpodstawne. Podobnie zresztą jak i dziś.

Sauna działa bowiem niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Po pierwsze wzmacnia organizm, pomagając w zwalczaniu chorób o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Po drugie – korzystnie wpływa ona na funkcjonowanie stawów. Wreszcie po trzecie – przebywanie w saunie przyspiesza proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Sauna ogrodowa – jak powinna wyglądać?

Sauna do ogrodu może być zabudowana w osobnym budynku (np. w domku letniskowym) lub jako samodzielne pomieszczenie. Wybór rodzaju sauny ogrodowej zależy przede wszystkim od inwestora. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, które warto polecić (sauny fińskie, rzymskie, infra, itd.).

Nie należy zapominać o odpowiednim usytuowaniu sauny względem mediów. Powinna się ona znajdować w miejscu, w którym łatwo podłączyć ją do instalacji wodnej i elektrycznej. W związku z tym, że zasila się ją prądem o napięciu 230 V, niezbędne staje się skorzystanie z pomocy fachowego elektryka, który zadba o bezpieczeństwo przyłącza.

Słów kilka o powierzchni

Sauna do ogrodu powinna mieć ściśle określoną powierzchnię minimalną. Zaleca się, by wahała się ona w zakresie od 1.5 m x 1.5 m (sauny jednoosobowe), do 2.5 m x 2.5 m (sauny dwuosobowe). Zabudowa konstrukcji o większej powierzchni to oczywiście wyższy komfort użytkowania, ale i zwiększone koszty utrzymania obiektu.

Podsumowując, sauny ogrodowe projektowane i budowane dla celów prywatnych (na własnych działkach), powinny być konstruowane w sposób w pełni profesjonalny. W tego typu inwestycjach nie ma miejsca na fuszerkę, gdyż w grę wchodzi zdrowie, bezpieczeństwo i komfort jej użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here