czy kołdra i poduszka jest potrzebna niemowlakowi?

Poduszki i kołdry, które są przeznaczone dla niemowląt, stanowią trudny wybór dla rodzica. Podczas wyboru powinniśmy kierować się głównie wzrostem dziecka i rodzajem materiału, z którego jest wykonany komplet. Jaką poduszkę i kołdrę dla niemowlaka wybrać?

Jaka kołdra dla niemowlaka?

Kołdra dla niemowlaka stanowi jeden z podstawowych elementów pościeli. Dzięki odpowiedniej kołdrze, jesteśmy w stanie stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dziecka. Kołdra dla niemowląt zapewnia prawidłowe utrzymanie temperatury ciała niemowlaka, który śpi. Dodatkowo odpowiada za prawidłową cyrkulacje powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Jeżeli wybierzemy nieodpowiednią kołdrę dla dziecka, sprawimy że będzie ono się budziło przegrzane i spocone. Jak objawia się przegrzanie dziecka? Przegrzanie objawia się pojawieniem się u niemowlaka, tak zwanych potówek. Temperatura podczas snu powinna się utrzymywać na poziomie 20-23 °C. Nie poleca się używania grubych, nieprzewiewnych i dających sporo ciepła kołderek.

Poduszki i kołdry dla niemowląt

Jaki rozmiar powinna mieć kołdra dla niemowlaka?

Stojąc przed wyborem kołdry dla naszej pociechy, nie ma co kupować najmniejszych wariantów kołderek. Dzieci dość szybko rosną, dlatego po kilku miesiącach taka kołdra może być już za mała. Najlepiej od razu kupić średnią lub dużą kołdrę. Na początku możemy korzystać z niej w taki sposób, by układać krótszy bok wzdłuż łóżeczka dziecięcego. Gdy dziecko już podrośnie może w pełni korzystać z większego rozmiaru.

Jaką wypełnienie kołdry wybrać?

Od wypełnienia kołdry i poduszki, zależy czy dany element jest ciężki, przewiewny, ciepły i czy może powodować alergię. Wyróżnia się wypełnienie:

  • puchowe/z pierza – niewskazane dla alergików.
  • syntetyczne – rodzaj antyalergiczny. Elementy pościeli z takim wypełnieniem są lekkie i nie odkształcają się.
  • wełniane – niewskazane dla alergików. Dają bardzo dużo ciepła i są dość lekkie.

Czy poduszka jest potrzebna niemowlakowi?

Noworodek znacznie różni się od dorosłego. Niemowlę ma inne proporcje ciała, napięcie mięśniowe, koordynację nerwowo-mięśniowa, mniejszą siłę mięśni i kontrolę ruchów ciała. Dlatego na początku poduszka u niemowlaka jest zbędna. Najlepiej jak ciało malucha będzie utrzymane w linii prostej.

Przeczytaj też: http://mamawszpilkach.pl/podklady-higieniczne-dla-niemowlat-czy-warto-uzywac-jakie-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here