Gruzja

Gruzja to do niedawna jeszcze nieznany wielu turystom kraj. Obecnie jednakże staje się ona coraz słynniejsza. Jakie są powody, aby odwiedzić Gruzję?

Czemu Gruzja z biurem podróży naprawdę bardzo się opłaca?

Gruzja – kraj o wielu zaletach

Co szczególnie można zwiedzić w Gruzji?

1) Batumi – to niezwykłe miasto nadmorskie słynie przede wszystkim z niesamowitego bulwaru oraz bardzo charakterystycznej dla panoramy miasta Wieży Alfabetu. Ponadto znajdziemy tu niezwykłą rzeźbę przedstawiającą dwie sylwetki – kobietę i mężczyznę w pocałunku. Co ciekawe – rzeźba ta rusza się, a postacie się do siebie zbliżają i oddalają. Na tle zachodzącego słońca wygląda to naprawdę znakomicie!

2) Swanetia – szczególnie popularna jest miejscowość Mestia

To pierwsza część gór Gruzji, która jest szczególnie znana. Charakterystyczne są tutaj szczególnie wieżyczki –  dawne domy Gruzinów. To tutaj możemy dojechać do wioski Ushguli, która przez część roku w ogóle odcięta jest do świata zewnętrznego. Tutaj także znajduje się wiele szlaków górskich, możliwość spróbowania jazdy konnej a także prosty szlak prowadzący… na lodowiec!

3) Tbilisi – stolica Gruzji bez wątpienia ma wiele do zaoferowania. Lokalne targowiska, cerkwie, monastyry, most Pokoju, rzeka Kura i wiele ciekawych zabytków.

4) Dawit Garedża – to niezwykły kompleks monastyrów znajdujący się na granicy Gruzji z Azerbejdżanem. Wyjątkowe jest tutaj szczególnie to, że można się wspiąć na górę, po której biegnie właśnie granica między tymi dwoma państwami. Z jednej strony wówczas ciągnie się wspaniała równina Azerbejdżanu, z drugiej zaś charakterystyczne, czerwonawe wydmy Gruzji.

5) Sighnaghi – urokliwe miasteczko słynące z produkcji znakomitego wina

6) Wardzia – to skalne miasto – klasztor sięgające średniowiecza, kiedy to w skałach ukrywano się przed najazdami mongolskimi. Dzisiaj zwiedzanie Wardzi przypomina spacer po magicznym miejscu – labirynt biegnących w skale korytarzy i sal zdecydowanie robi wrażenie.

7) Stepancminda i góra Kazbek – tutaj prowadzi z Tibilisi słynna gruzińska droga wojenna – wyjątkowa przeplatanka serpentyn zawieszona pośród wysokich gór. Tutaj także mamy niesamowite szlaki, które można pokonać, w tym także dość krótki szlak na klasztor Cminda Sameba – pierwszy przystanek w drodze na słynny Kazbek.

8) Gruzja Kutaisi  – to drugie główne miasto w Gruzji. Wyróżnia je przede wszystkim fakt posiadania lotniska. Niemniej jednak warto również przejść się krętymi uliczkami tego miasta.

9) Gori- słynne miejsce urodzin Stalina. Absolutne must see.

10) Mcheta – to jest dawna stolica Gruzji. Obowiązkowy punkt programu dla wszystkich, którzy cenią sobie historię.

Z czego jeszcze tak w zasadzie słynie Gruzja?

Powyżej przedstawiono absolutnie najważniejsze miejsca, które absolutnie trzeba zobaczyć. Warto jednak zaznaczyć, że w Gruzji czeka na nas wiele innych rzeczy do zwiedzania.

Ponadto gruzińska kuchnia zdecydowanie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Przede wszystkim trzeba tutaj koniecznie spróbować chinkali – to narodowe danie Gruzji. Przypomina nieco pierożki, tyle że zawinięte w woreczek i wypełnione w środku jagnięciną z rosołem. Inne typowe gruzińskie danie to chaczapuri – występuje w wielu odmianach charakterystycznych dla różnych regionów Gruzji.

Warto jeszcze dodać, że Gruzja to także oczywiście pyszne, jedyne w swoim rodzaju gruzińskie wina. Są one najczęściej czerwone, ciemne, wytrawne i dość mocne. Wyróżnia je niepowtarzalny bukiet smaków. W tym wszystkim warto także spróbować ulubionego wina Stalina.

Warto jeszcze na koniec dodać, że Gruzini są naprawdę bardzo miłymi i ciepłymi gospodarzami i bardzo lubią gości z Polski.

Gruzja z biurem podróży – niezapomniana wycieczka na całe życie

Dlaczego zaś warto jechać z biurem podróży? Przede wszystkim dlatego, że dzięki takiej zorganizowanej wycieczce mamy szansę naprawdę wiele zobaczyć i świetnie spędzić czas. Co więcej – nie musimy się niczym martwić wcześniej, niczego załatwiać. Generalnie wyjazd z biurem podróży jest naprawdę doskonałą opcją dla osób, które dzisiaj wiele pracują i nie mają czasu jeszcze planować urlopu a z drugiej strony – naprawdę chcą coś świetnego zwiedzić i mile spędzić czas. Gruzja jako kraj wina, gór i śpiewu doskonal się tutaj sprawdzi na każdy urlop. Warto wybrać się właśnie w tym kierunku .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here