Do czego przydają się napalcówki?

0
1890

Przy uprawianiu tańca, baletu czy gimnastyki artystycznej, najbardziej obciążoną częścią ciała są stopy, a w szczególności palce. Chcąc uchronić się przed urazami, trzeba wybrać odpowiednie obuwie na trening, które pozwoli utrzymać efektywność, ale zapewni przy tym maksymalną wygodę. Dostępne są różne formy butów czy półbutów, takich jak baletki, lecz ciekawym akcesorium jest także sprzęt chroniący jedynie same przód stopy. Gwarantuje on pewną stabilizację, a przede wszystkim chroni palce u nóg przed otarciami, jednocześnie zapewniając dużą swobodę, co jest przydatne przy wielu ćwiczeniach. Czym charakteryzują się takie akcesoria i kiedy warto po nie sięgnąć?

Czym są?

Trudno jednoznacznie zdefiniować czym są napalcówki (np. https://gimnastyczny.pl/pol_m_Sklep-gimnastyczny_Napalcowki-gimnastyczne-155.html ), gdyż ciężko zakwalifikować je w ogóle jako obuwie. W praktyce są to nakładki, które osłaniają przednią część stopy, a zabezpiecza się je na stopie z wykorzystaniem elastycznej gumki, którą zaczepia się za piętą. Dostępne są też wersje z podwójną gumką, które jeszcze lepiej przytrzymują napalcówki, zapobiegając ich przypadkowemu czy samoczynnemu zsunięciu się podczas treningów. Można też spotkać różne warianty tego akcesorium. Niektóre z nich są nieco bardziej zabudowane, ale inne z kolei wcale nie zakrywają palców, lecz posiadają otwarte zakończenie. Takie warianty tych nakładek nie osłonią palców przed otarciem, lecz zapobiegają urazom śródstopia. Najczęściej można spotkać napalcówki materiałowe, choćby bawełniane (często z dodatkiem lycry) czy zamszowe, choć u osób o większym stopniu zaawansowania popularnością cieszą się także produkty skórzane tego typu. Im mocniejszy będzie materiał, tym większa jest wytrzymałość takiego sprzętu, co poprawia też wygodę ćwiczeń na różnych powierzchniach.

Dlaczego są wybierane i gdzie się je stosuje?

Podczas występów zawodowych zwykle wymagane jest określone obuwie, natomiast w procesie treningowym napalcówki znajdują szerokie zastosowanie. Są dobrą alternatywą dla bardziej zabudowanych butów, gdyż choć chronią palce i śródstopie, to jednocześnie dają większą kontrolę nad układem stopy, co jest bardzo przydatne przy utrzymywaniu równowagi w poszczególnych figurach. Wersje z delikatnego materiału mogą też ułatwiać choćby wykonywanie piruetów, podczas gdy warianty skórzane mogą z kolei zwiększać przyczepność do podłoża. Powszechne jest ich zastosowanie w balecie oraz niektórych innych formach tańca, w szczególności takiego, gdzie często dochodzi do opierania się na przedniej części stopy. Taki sprzęt jest też wykorzystywany w gimnastyce artystycznej, zarówno jako podstawowe wyposażenie, jak i uzupełnienie, mające na celu lepsze zabezpieczenie stopy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here