Zez

Zez to dosyć powszechna wada oczu, która ujawnia się w młodym wieku. Nie da się jednak jej zniwelować za pomocą dobrze dobranych okularów, soczewek lub ćwiczeń. Zwykle towarzyszą jej zaburzenia widzenia, dlatego nie jest tylko defektem kosmetycznym. Co warto wiedzieć na temat zeza, jego rodzajów oraz sposobów wykrywania?

Zez – czym jest i jak się objawia?

Zez to wada charakteryzująca się zmianą kąta patrzenia jednego oka względem drugiej. Choroba ta polega na osłabieniu mięśni ocznych oraz potrafi znacząco obniżyć jakość życia chorego. Między innymi osoby z zezem mają trudności z prowadzeniem samochodu, niektórymi sportami czy też operowaniem różnymi maszynami w ruchu. Przypadłość ta może spowodować tzw. leniwe oko, polegające na osłabionej zdolności widzenia w jednym oku. Wyróżnia się dwa główne rodzaje zeza.

  1. Zez może przyjmować postać towarzyszącą, co oznacza, że oko z zezem towarzyszy w ruchach drugiemu oku, utrzymując stały kąt odchylenia. Jest to pełnoobjawowa wersja choroby. Od kąta odchylenia zależy, czy zez będzie rozbieżny, ukośny, zbieżny, ku górze lub ku dołowi. Odchylenie osi jednego oka niesie za sobą poważne konsekwencje, między innymi prowadzi do poważnych zaburzeń czynnościowych, utraty zdolności widzenia na oko zezujące – niekiedy nawet do poziomu ślepoty.
  2. Kolejnym rodzajem jest zez ukryty, polegający na zaburzeniu równowagi mięśni ocznych i ujawnia się tylko w niektórych momentach – na przykład obuocznego patrzenia na dany obiekt. Wyróżnić można jego 4 rodzaje w zależności od kierunku, czyli ku dołowi, ku górze, od wewnątrz i na zewnątrz.

Jak leczyć zeza?

Zez bardzo często ujawnia się u w młodym wieku, ważne jest więc aby leczenie podjąć jak najszybciej. W wieku do 10 lat – najbardziej polecana jest operacja. Kwalifikuje się na nią około 15% chorych. Podejmując się zabiegu chirurgicznego w młodym wieku, lekarz może zadbać o prawidłowe ustawienie gałek, a dzieci mają szansę na nauczenie się prawidłowego widzenia. Przed operacją lekarz ocenia wadę wzroku oraz bada zdolność widzenia obuocznego, a następnie przeprowadza z pacjentem wywiad. Sam zabieg odbywa się w pełnej narkozie, dzień po nim lekarz zdejmuje opatrunek, a po 7 dniach wskazana jest pierwsza kontrola u lekarza.

Innym sposobem leczenia zeza jest podawanie toksyny botulinowej, efekty utrzymują się wtedy tylko około 3 miesięcy. W wielu przypadkach dobiera się specjalne okulary dwuogniskowe lub pryzmatyczne, które pomagają w korekcji wady i podnoszą komfort życia chorego. U dorosłych, chirurgiczne leczenie zeza może być tylko zabiegiem kosmetycznym, ponieważ niemożliwe jest wtedy przywrócenie prawidłowego widzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here