dobry kurczak

Dieta jest jednym z głównych czynników determinujących osiągnięcia sportowców. Właściwa, należycie zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia, a co najważniejsze – dla sprawności układu mięśniowego i nerwowego. Powinna być dostosowana do konkretnej osoby, ponieważ w zależności od wieku, płci oraz rodzaju uprawianego sportu, liczba kalorii i rozkład makroskładników w diecie będzie się zmieniał. Układając dietę, trzeba również pamiętać o tym, że nie powinna ona niszczyć naszych relacje z jedzeniem poprzez nadmierne restrykcje, z wyjątkiem sytuacji, kiedy przygotowujemy się do konkretnych zawodów.

Dieta dla sportowca – podstawy

Istnieje wiele rodzajów diet, z których zdecydowana większość może być stosowana zgodnie z naszymi preferencjami. Nie istnieje jednak jeden złoty sposób, który pozwala osiągnąć idealną formę – niektórzy sportowcy mają lepsze rezultaty, spożywając bardzo dużą ilość węglowodanów, podczas gdy inni lepiej czują się na dietach tłuszczowych. Bardzo ważne jest znalezienie najbardziej pasującej opcji. Dieta sportowca jest najważniejszym wsparciem dla jego treningów siłowych i gwarantem osiągnięcia wcześniej wyznaczonego celu. Niezbędne składniki odżywcze dodają nam energię do treningów i wspomagają regenerację. Pierwszym krokiem w opracowaniu swojej diety jest ustalenie bilansu kalorycznego, który zależy również od tego, czy chcemy schudnąć, przytyć lub otrzymać wagę. Następnie konieczne jest rozdzielenie kalorii na poszczególne składniki odżywcze: białka, tłuszcze i węglowodany. Nie można również zapomnieć o witaminach i minerałach.

Co powinna zawierać dieta sportowca?

Dieta sportowca być bogata w dobrze przyswajalne białka (wieprzowina, wołowina, drób, jajka, ryby, ser, kefir i jogurt), które pomagają w budowaniu mięśni i regeneracji, tłuszczy wspierających gospodarkę hormonalną (orzechy, oliwa, migdały, masło i ryby) oraz węglowodany, które są głównym źródłem energii (ryż, kasza, makaron, pieczywo ciemne i pełnoziarniste oraz owoce suszone). Samodzielne przygotowywanie produktów bywa jednak bardzo wymagające i czasochłonne. Musimy się liczyć nie tylko z koniecznością gotowania, ale również robienia zakupów i szukania nowych przepisów. Jeżeli chcemy oszczędzić czas, możemy zdecydować się na catering dietetyczny. Obecnie firmy cateringowe oferują swoim klientom bardzo szeroką ofertę, a różne diety pudełkowe idealnie wpasowują się w styl życia sportowców. Co ważne, dieta pudełkowa Warszawa to rozwiązanie nie tylko dla wyczynowych i profesjonalnych sportowców, którym zależy na maksymalizowaniu swoich osiągnięć.

Jakich błędów w diecie sportowca unikać?

Każda aktywna osoba ma różne cele, dlatego każdy potrzebuje nieco innej diety. Sportowcy powinni jednak unikać przetworzonych produktów i tłuszczy trans, które nie tylko mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała, ale również osłabiają organizm. Nie powinniśmy również przesadzać z rygorem swojej diety, ponieważ aktywność fizyczna jest możliwa tylko wtedy, kiedy dostarczamy swojemu organizmowi wystarczającej ilości energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here