W społeczeństwie najczęściej poruszanym tematem dotyczącym odpowiedniego nawadniania się jest ten związany z odwodnieniem. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że ludzki organizm może się także przewodnić. Jak można doprowadzić ciało do takiego stanu? Czy łatwo o przewodnienie organizmu?
Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/przewodnienie-hipotoniczne-przyczyny-i-objawy/
Przewodnienie organizmu jest możliwe
Zatrucie organizmu wodą jest rzadkim zjawiskiem, lecz realnym. Najczęściej z przewodnieniem zmagają się sportowcy, którzy nadmiernie się nawadniają w ramach treningów czy podczas zawodów. Problem dotyka także osoby cierpiące na choroby psychiczne takie jak polidypsja psychogenna, schizofrenia, zaburzenia afektywne czy osobowościowe, jak również narkomanów. Co ciekawe, objawy przewodnienia można pomylić z tymi sygnalizującymi odwodnienie – taka pomyłka może okazać się śmiertelna dla pacjenta.
Objawy przewodnienia hipotonicznego
Nadmiar wody odkłada się w mózgu, tworząc duże ciśnienie śródczaszkowe. Podczas takiego stanu człowiek odczuwa intensywne migreny oraz nudności połączone z licznymi wymiotami. Przewodnieniu hipotonicznemu towarzyszą także duże osłabienie organizmu, dezorientacja, nadciśnienie tętnicze, a nawet podwójne widzenie. Cierpiący na przewodnienie może również zauważyć spore trudności w oddychaniu i drgawki. Nadmiar wody w mózgu wywołuje dużą senność, która szybko może się przemienić w śpiączkę.
Śmierć przez przewodnienie
Przewodnienie hipotoniczne zagraża zdrowiu człowieka. Nadmiar wody w organizmie może prowadzić do hiponatremii, dysfunkcji mózgowych, a nawet śmierci. Do przewodnienie dochodzi, jeśli pije się więcej wody, niż nerki są w stanie się jej pozbyć przez mocz. Należy przyjmować płyny w małych porcjach dobrze rozplanowanych w czasie, aby nerki mogły nadążyć z usuwaniem ich zbędnych ilości. Jaka jest śmiertelna dawka wody dla człowieka? Sześć litrów wody wypitych w krótkim czasie może wywołać zgon. Jednak w niektórych przypadkach już nawet trzy litry może zagrozić czyjemuś życiu – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i stanu zdrowia człowieka.
Zobacz także: http://mamawszpilkach.pl/kwas-foliowy-niezastapiony-dla-zdrowia/