spawacz

Spawacz jest to osoba fizyczna, która wykonuje prace spawalnicze. Łączy ona elementy stalowe, metalowe oraz inne elementy technikami spawania. Osoba na takim stanowisku niekoniecznie musi być zatrudniona na stanowisku o nazwie „spawacz”. Bardzo często możemy spotkać się z podobnymi zajęciami, które wykonywane są przez mechanika lub konserwatora. Niezależnie jednak od nazwy stanowiska, aby spawać, musimy nabyć odpowiednie kwalifikacje. Jak możemy to zrobić? Jak wyglądają pierwsze kroki stawiane w takim zawodzie? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-spawaczem/ 

Pierwsze kroki w pracy spawacza

Na samym początku warto zaznaczyć, że swoją przygodę ze spawalnictwem możesz zacząć już będąc nastolatkiem udając się do szkoły średniej ukierunkowanej na kształcenie młodych adeptów sztuki spawalniczej. W Polsce istnieje wiele szkół technicznych oraz zasadniczych szkół zawodowych nastawionych właśnie na tę profesję. Są to kierunki takie jak Technik spawalnictwa, czy zawodowy ślusarz spawacz.

Kwalifikacje zawodowe spawacza

Bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych nie możemy spawać. Niezależnie od tego, czy pracownik jest zatrudniony na stanowisku spawacza czy konserwatora i spawa raz na jakiś czas, to obie te osoby muszą posiadać  przez kwalifikacje do tego rodzaju pracy. Jednak, żeby nie było tak łatwo, wokół zagadnienia kwalifikacji spawacza, istnieje kilka nieścisłości.

Według rozporządzenia, spawać mogą osoby, które posiadają:

  • Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia albo
  • Świadectwo egzaminu spawacza albo
  • Książkę spawacza.

Powyższe rodzaje kwalifikacji muszą być wydane w oparciu o przepisy i istniejące normy.

Co więcej, osoby wykonujące:

  • ręczne cięcie termiczne,
  • zgrzewanie,
  • ręczne lutowanie oraz
  • zmechanizowane i automatyczne wykonywanie prac spawalniczych

powinny posiadać przynajmniej zaświadczenie o ukończeniu danego szkolenia.

Nie zapominajmy o szkoleniach

Szkolenia są jedną z najłatwiejszą form profilaktyki. Bardzo często jednak prowadzone są one w niewłaściwy sposób. Prawidłowo przygotowane przepisy wewnątrzzakładowe oraz ich precyzyjne omówienie pracownikom, a także szanowanie i egzekwowanie ich przestrzegania przez osoby kierujące pracownikami, mogą zdziałać w tym przypadku bardzo dużo. Dobrze więc, oprócz obowiązkowych szkoleń BHP, przeprowadzić raz na jakiś czas dodatkowe szkolenia, które będą stale podkreślać wagę prac spawalniczych zgodnych z przepisami.

Zobacz też: http://makelifetasty.pl/kierowca-jak-nim-zostac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here