Choć rezonans magnetyczny wykorzystywany jest obecnie powszechnie w diagnostyce, poddanie się badaniom tego typu może nadal budzić pewne lęki i wątpliwości. Wynikają one najczęściej z niewystarczającej wiedzy dotyczącej specyfiki działania aparatu do rezonansu. Oto kilka najpopularniejszych mitów związanych z rezonansem magnetycznym.
Badanie rezonansem magnetycznym jest bolesne
Lęk przed bólem to jedna z najczęstszych obaw pacjentów, którzy otrzymują skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym. Badanie przy użyciu pola magnetycznego oraz promieniowana elektromagnetycznego w paśmie fal radiowych jest jednak całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, a jedyny dyskomfort, jaki mogą odczuwać niektórzy pacjenci, to konieczność pozostawiania w bezruchu przez większość czasu oraz hałas generowany przez aparat. Aby go nieco wyciszyć, stosuje się zatyczki do uszu lub specjalne słuchawki, a osoby które mają problem z pozostawaniem w bezruchu mogą otrzymać łagodny środek uspokajający.
Promieniowanie w trakcie badania rezonansem jest szkodliwe
W trakcie badania MRI wykorzystywane jest pole magnetyczne i fale radiowe, a nie promienie rentgenowskie, zawierające faktycznie dawkę promieniowania. Natężenie oraz energia pola magnetycznego podlegają ścisłej kontroli, dzięki czemu rezonans magnetyczny można powtarzać w dowolnych odstępach czasu.
Rezonans magnetyczny bada od razu całe ciało
Istnieje badanie nazywane Whole Body, w ramach którego wykonywane jest obrazowanie ognisk zapalnych w ciele. Stosuje się je jednak u pacjentów, którzy od dawna nie poddawali się profilaktyce, a w przypadku otrzymania wyniku potwierdzającego ognisko zapalne – powtarza się rezonans magnetyczny na wybranym fragmencie ciała.
Rezonans magnetyczny szkodzi w ciąży
Badanie rezonansem magnetycznym można bezpiecznie wykonywać u kobiet w ciąży, poza okresem I trymestru, uznawanym za szczególnie wrażliwy czas dla rozwoju dziecka. Co istotne, badanie rezonansem magnetycznym jest bardziej szczegółowym uzupełnieniem USG, ważnym w przypadkach patologii ciąży, bowiem pozwala lekarzom lepiej przygotować się do działań związanych z chorobą noworodka.
Gdzie wykonać rezonans magnetyczny w Warszawie?
Rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz innego rodzaju badania obrazowe można wykonać w jednej z wyspecjalizowanych placówek LUX MED Diagnostyka, m.in. w Warszawie. Wykorzystywany w nich nowoczesny sprzęt zapewnia wysoką jakość badań, dzięki czemu nie trzeba ich powtarzać. Dodatkowym atutem jest możliwość wykonania badań zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ zaledwie w kilka dni od otrzymania skierowania, a także odbiór wyników online, poprzez internetowy Portal Pacjenta.