Jak wydać własną książkę?

Choć jeszcze niedawno mówiło się dużo o zapaści rynku czytelniczego w Polsce, w ostatnim czasie czytanie książek wraca do łask i staje się coraz modniejsze. Najbardziej popularne książki rozchodzą się w księgarniach jak świeże bułeczki, powstają liczne adaptacje filmowe książkowych bestsellerów, a pisarze stają się rozpoznawalni i zaczynają zarabiać za swoją pracę całkiem przyzwoite pieniądze. Ten trend powoduje, że coraz więcej osób pragnie spróbować swoich sił i wydać napisaną przez siebie powieść. Wielu początkujących pisarzy wierzy, że mogliby odnieść sukces, nie wiedzą jednak, od czego powinni zacząć i jak wydać książkę, którą sami napisali. Okazuje się, że nie jest to trudne i można wybrać jedną z kilku dostępnych dróg.

Najbardziej klasyczną z nich jest wysłanie książki do jednego z istniejących wydawnictw. Zdecydowana większość z nich ma na swojej stronie internetowej zakładkę zatytułowaną „dla autorów” (lub podobnie), na której znajdują się wszystkie wskazówki dla osób, które chciałyby wydać swoją twórczość nakładem danego wydawnictwa. Zazwyczaj należy po prostu wysłać książkę na podany adres mailowy, załączając jej krótkie streszczenie, a potem czekać. No właśnie – czekać. Ta droga wydania książki zdecydowanie wymaga uzbrojenia się w największą cierpliwość. Wydawnictwa zastrzegają bowiem, że odezwą się jedynie do wybranych autorów i że może to nastąpić za kilka tygodni lub nawet miesięcy. W praktyce więc wysyłamy swoje dzieło do kilku (kilkunastu) wydawnictw i czekamy, nie mając nawet pewności, czy dostaniemy jakąkolwiek odpowiedź.

Innym, choć podobnym rozwiązaniem, jest skorzystanie z usług jednego z wydawnictw tzw. vanity press. Zajmują się one wydawaniem książek autorów, którzy są gotowi za to sami zapłacić. Mówiąc w skrócie – wysyłamy książkę do wydawnictwa, które publikuje w zasadzie wszystko bez wyjątku, ale pobiera za to opłaty. W ten sposób nie musimy sami zajmować się kwestiami technicznymi, ale za wydanie książki płacimy – i nie mamy pewności, czy książka w praktyce się sprzeda i ta inwestycja nam się zwróci. Wydawnictwa tego typu mają raczej negatywną opinię firm zarabiających na niezbyt zdolnych pisarzach, ale zdarzają się też wyjątki i kilka niezłych książek, dobrze sprzedających się na rynku, zostało wydanych właśnie przez takie wydawnictwa.

Trzecią drogą jest natomiast tzw. self-publishing, czyli samodzielne wydanie książki od a do z. W tym przypadku również musimy sami zainwestować pieniądze, wydajemy je jednak konkretnie na działania związane z książką, a nie na wynagrodzenie pośredników. Nie dzielimy się też z nikim ewentualnym zyskiem. W tym przypadku bierzemy na siebie jednak wszystkie formalności związane z oprawą graficzną książki, jej dystrybucją i reklamą. W tym kontekście istotne jest, by pamiętać, że w dobie popularności Internetu coraz większą popularnością cieszą się e-booki – a wydanie książki w takiej formie jest znacznie tańsze i wymaga mniej formalności. Można w związku z tym spróbować wydać książkę w tej formie i ocenić, czy jest na nią popyt – a jeśli jest – dopiero wówczas podjąć działania związane z wydaniem jej w tradycyjnej papierowej formie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here