stres
fot. Pixabay.com

Czasem mamy wrażenie, że sytuacje stresowe otaczają nas z każdej strony, a my coraz gorzej radzimy sobie z reagowaniem na nie. Jeśli tak jest, czas najwyższy poznać kilka skutecznych metod, które pomogą nam rozprawić się ze stresem. Zapraszamy więc do lektury!

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/jak-poradzic-sobie-ze-stresem/

Stres i jego definicja

Stres towarzyszy nam dziś codziennie. W domu, w pracy, a nawet w szkole od najmłodszych lat. Ogólnie możemy przyjąć, że sam stres oznacza reakcję naszego organizmu na to, co dzieje się dookoła nas. Wiele rzeczy w naszym życiu jest po prostu trudnych. Problemy i gorsze dni zdarzają się każdemu. Reakcje stresowe powodują jednak, że nie potrafimy sobie z nimi właściwie radzić, a nawet wyolbrzymiamy je do rangi takich problemów, które wydają nam się zupełnie nie do przejścia. Z czasem nasz wyczerpany tym organizm zaczyna sobie coraz gorzej radzić z codziennym funkcjonowaniem. To z kolei powoduje, że zapada na choroby, zwane chorobami cywilizacyjnymi. Życie pod ciągłą presją może skończyć się nowotworem, miażdżycą, wrzodami żołądka czy innymi schorzeniami.

Te wydarzenia stresujące możemy nazwać ogólnie stresorami. Dziś do stresorów zaliczamy nawet zbyt duży uliczny hałas, zbyt wysoką do zniesienia dla naszego organizmu temperaturę, korki w mieście, nieustanne spóźnianie się do pracy, trudne rozmowy z szefem, a także ślub, rozwód czy śmierć kogoś bliskiego. Nawet narodziny dziecka, choć to piękny moment w naszym życiu, są stresującym wydarzeniem dla par.

Ważne jest jednak to, aby zdawać sobie z tego, jak stres może wyniszczyć i wyczerpać nasz organizm. A gdy już to wiemy, uczyć się, jak sobie z nim właściwie radzić.

Jak radzić sobie ze stresem skutecznie?

Każdy z nas musi wypracować własne metody radzenia sobie ze stresem. Jest to ciężka praca, jednak warta podjęcia każdego wysiłku. Nie warto zajadać stresu słodyczami, sięgać po alkohol, który przez chwilę da nam złudne poczucie odprężenia, czy papierosy, które tylko pozornie nas rozluźnią. To metody, które działają tylko na krótką metę.

Lepiej szukać ratunku w codziennej aktywności fizycznej. Uprawianie sportu znacznie zmniejsza poziom stresu i redukuje zły wpływ adrenaliny i kortyzolu na nasz organizm. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, trening siłowy czy ćwiczenia typu joga lub pilates to najlepsze metody na radzenie sobie z codziennymi stresującymi sytuacjami.

Ratunku możemy również szukać w kontakcie z bliskimi nam osobami. Rozmowa z żoną, mężem, przyjaciółmi i bliskie relacje z innymi znacznie zmniejszają wpływ stresu na nasze codzienne funkcjonowanie. Do tego dobra, zdrowa i pełnowartościowa dieta oraz inne ulubione metody relaksacji i walkę ze stresem mamy wygraną!

Zobacz też: http://mamawszpilkach.pl/co-podarowac-w-prezencie-na-pierwsza-komunie-swieta/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here