W obecnych czasach nastała moda na produkty naturalne i dostosowane do potrzeb klienta. Produkcja masowa jest obecnie postrzegana jako towar niskiej jakości, bez własnej duszy. Nie dziwi więc fakt że coraz więcej ludzi dobiera produkty według własnych upodobań, nawet jeżeli oznacza to wyższą cenę. W ten sposób można podkreślić swoją odrębność.
Mimo ciągłego rozwoju technologii wciąż na rynku znajdują się produkty zanieczyszczone, rakotwórcze i inne które nigdy nie powinny zostać sprzedane. Obecnie nie można już ufać producentom, którzy za wszelką cenę próbują ciąć koszty produkcji, nawet za cenę pogorszenia wyrobu. Świetnie widać to na przykładzie żywności i chemii gospodarczej. Jedzenie jest nasycane konserwantami które oficjalnie nie są szkodliwe. Należy jednak pamiętać że przyjmowanie trucizny w dłuższym okresie najprawdopodobniej spowoduje pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
Skupmy się teraz na środkach czystości. Oczywiście nie wyobrażamy sobie życia bez codziennego prysznica, czy innej formy higieny. Niestety środki do mycia również zawierają substancje szkodliwe dla ludzkiej skóry. Popularny laurylosiarczan sodu bardzo wysusza skórę, ponieważ zmywa ochroną warstwę lipidową która się na niej znajduje. Może to powodować nadmierne wysuszenie, wypryski czy pękanie skóry. W produkcji wielu innych środków do mycia wykorzystuje się substancje trujące. Teoretycznie są one z nich oczyszczane, ale żadna metoda oczyszczania nie działa w 100%.
Na szczęście nie musimy rezygnować z higieny by ochronić się przed chemią zawartą w kosmetykach. Możemy na przykład zrobić własne detergenty. Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie jak zrobić mydło wcale nie jest taka trudna. W końcu mydło było znane już w starożytności, chociaż od tamtej pory znacznie rozwinęła się jego technologia wytwarzania. Zacznijmy jednak od podstaw. Czym jest mydło? Jest to w najprostszym przypadku sól kwasu karboksylowego i metalu z pierwszej lub drugiej grupy układu okresowego. Taka definicja niewiele jednak wyjaśnia dlatego można zastosować drugą. Mydło jest to produkt reakcji tłuszczu z zasadą. Ta definicja pozwala nam już odpowiedzieć na pytanie jak stworzyć mydło. Co więcej własne, domowe mydło będzie zawierać tylko substancje które do niego wprowadzimy. Oznacza to brak jakichkolwiek podejrzanych składników, które w ogromnych ilościach występują w sklepowych mydłach.
Aby stworzyć mydło potrzebujemy tłuszczu. Może to być byle jaki tłuszcz, ale wtedy jakość naszego mydła będzie niska. Najlepiej użyć tłuszczów roślinnych w postaci oleju lub oliwy z oliwek. Drugim niezbędnym składnikiem jest zasada. Możemy zastosować wodorotlenek sodu lub potasu. Jeżeli zdecydujemy się na sód mydło będzie twardsze, natomiast potas sprawi że otrzymamy mydło w płynie. Oba składniki musimy teraz zmieszać w odpowiednich proporcjach, i podgrzać do 50-80 stopni. Czas reakcji jest bardzo różny, dlatego zazwyczaj prowadzi się ją 30-90 minut, a następnie przenosi roztwór do form gdzie reakcja zachodzi przez kolejne dni lub tygodnie. Na koniec otrzymujemy własne mydło.