Oprogramowanie ERP

Enterprise Resource Planning – ERP to nowoczesny model zarządzania przedsiębiorstwami. Dzięki oprogramowaniu można błyskawicznie wykorzystywać zgromadzone w jednym miejscu dane pozyskane we wszystkich działach i obszarach działalności przedsiębiorstwa. Oprogramowanie ERP nie zastępuje kadry zarządzającej – to narzędzie, które ułatwia podejmowanie decyzji, oszczędza czas i pieniądze.

Jak działa oprogramowanie ERP?

Zasada działania ERP opiera się na postrzeganiu przedsiębiorstwa jako łańcucha procesów i powiązanych ze sobą zdarzeń. Umiejętność gromadzenia danych o tych procesach oraz analiza tych informacji pozwalają eliminować słabe punkty, obniżać koszty, minimalizować wszelkie ryzyka – wszystko to prowadzi do podejmowania świadomych decyzji pozytywnie wpływających na wzrost sprzedaży i konkurencyjności.

Jakie są korzyści z systemu ERP?

Pierwszą z nich jest ułatwiony dostęp do danych i ich analiza. Sprawdza się to zarówno w bieżącej codziennej działalności, jak i podczas okresowych analiz funkcjonowania poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa. Dostęp do danych znacznie ułatwia obieg dokumentów oraz przepływ informacji – niewielkie jest więc ryzyko, że ktoś na czas nie dostanie ważnego dokumentu czy istotnej informacji.

Dzięki pełnej automatyzacji procesu przetwarzania danych znacznie oszczędza się na kosztach pacy.

ERP zarządzając produkcją wpływa na właściwe planowanie, ewidencję zdarzeń, rozliczanie i analizę kosztów. Zarządzający mają pełną kontrolę nad zakupami, zapasami oraz sprzedażą. Śledzenie wszystkich etapów produkcji służy zmianom organizacyjnym i logistycznym, co przekłada się na wzrost wydajności pracy oraz produktywności.Oprogramowanie ERP przetwarza dane dotyczące obsługi klientów – pełna kontrola procesu sprzedaży wspierana jest propozycjami działań marketingowych.System ERP każdorazowo dokonuje pełnej analizy danych i generuje algorytmu pokazujące najbardziej korzystne rozwiązania problemu. To znaczne ułatwienie dla podejmowania decyzji zarządczych.

Wdrożenie ERP w firmie

Nowoczesne oprogramowanie ERP najczęściej jest kompatybilne z istniejącymi już i od lat wykorzystywanymi programami i aplikacjami Microsoft – choćby programami biurowymi. To znacznie ułatwia wdrożenie programu i naukę korzystania z niego. Innowacji technologicznej, jaką jest niewątpliwie ERP, nie należy się bać – nie trzeba mieć wybitnych zdolności i kompetencji w zakresie IT, aby program wykorzystywać w pracy. Najbardziej skomplikowane panele obsługiwać będzie kadra zarządzająca firmą czy jej poszczególnymi działami oraz analitycy. Wielu odbiorców końcowych wykorzystywać będzie urządzenia mobilne – telefony czy czytniki kodów. Producenci oprogramowania oferują w pakietach pomoc technologiczną, serwis i wdrożenie wraz z systemem szkoleń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here