Zakup pierścionka dla drugiej osoby jest niecodziennym zakupem, ponieważ wiąże się z jakąś ważna okazją, taką jak np. zaręczyny. Dlatego mężczyźni długo wybierają pierścionki dla swoich ukochanych tak aby im się spodobał.
Jednak ważnym tutaj kryterium jest rozmiar pierścionka, ponieważ ciężko jest kupić komuś pierścionek jeżeli nie mamy palca tej osoby. Zatem jak zmierzyć rozmiar pierścionka?
Pierwszym najbardziej powszechnym sposobem jest możliwość udania się do jubilera i poproszenie o zmierzenie rozmiaru palca z pomocą metalowych pierścieni. Pierścień musi swobodnie wchodzić na palec, ponieważ ręce często puchną i wybór zbyt ciasnego pierścienia może być nietrafnym wyborem, ponieważ później może użytkownik pierścionka mieć problem z jego założeniem bądź zdjęciem.
Istnieje druga metoda na zmierzenie rozmiaru pierścionka już bez wychodzenia z domu. Wystarczy założyć na palec pierścionek, który już posiada się w domu i zmierzyć po prostu jego obwód. Należy pamiętać, aby mierzony pierścionek miał zachowany okrągły kształt, inaczej wynik może wyjść przekłamany. W internecie można w łatwy sposób znaleźć tabelę rozmiarów i odnaleźć swój rozmiar zgodnie z rozmiarówką europejską oznaczoną w tabeli jako EU. W przypadku, gdy rozmiar wypada pomiędzy wartościami z tabeli, lepiej wybrać ten większy. W analogiczny sposób można wykorzystać tą metodą, wówczas gdy osoba nie posiada żadnego pierścionka w domu. Wystarczy zmierzyć sobie nitką obwód palca i zmierzyć jego długość. Wynik należ również porównać z europejską tabelą rozmiarów, którą można bez problemu znaleźć w internecie.
W przypadku palców długich, cienkich a kościstych trzeba wziąć pod uwagę to, że palec będzie szerszy w miejscu kości a węższy w miejscu jego prawidłowej lokalizacji. Należy w tym przypadku zmierzyć sobie obwód kości, ponieważ to przez nią ma przejść pierścionek.
Także podczas noszenia pierścionka przez całą dobę można mieć problemy z jego zdjęciem rano bądź wieczorem. Ma to wpływ z puchnięciem palców. Każdy z nas jest żyjącą istotą i nasz organizm pracuje cały czas. Widać to bardzo dobrze gdy rano wstajemy. Wówczas często wydaje się że obrączka jest ciasna, w ciągu dnia w sam raz, a często wieczorem również staje się uciążliwa w noszeniu. Dodatkowo mamy wrażenie że w zimie wypadałoby ją pomniejszyć (co chwilę zsuwa się z palca), natomiast latem zachowuje się jakby sama się obkurczyła. Wpływ na puchnięcie palca mają takie czynniki jak: zmęczenie, stres, warunki atmosferyczne, delikatne urazy czy otarcia oraz szereg innych czynników mających bezpośredni wpływ na nasze ciało. Należy się do tego przyzwyczaić i wybrać taki rozmiar, który będzie odpowiadał naszemu palcowi w normalnych warunkach, czyli najlepiej wybrać się po wybór pierścionka w trakcie dnia w czasie gdy czujemy się dobrze a nie jesteśmy przemęczeni, ponieważ takie elementy mogą zakłamać rozmiar naszego palca. Dlatego warto zadbać o takie drobnostki jeśli chcemy aby nas się dobrze nosiło pierścionek na palcu a nie leżał na półce.