Wypracowanie szkolne

Nauczyciel zadał do domu napisanie wypracowania? Ćwiczysz przed egzaminem z języka polskiego? A może chcesz się dowiedzieć jak tworzyć treści na bloga? Dowiedz się jak napisać wypracowanie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Co to jest wypracowanie?
Już tłumaczymy to słowo. Wypracowanie to dłuższa forma wypowiedzi pisemnej, zazwyczaj tworzona przez ucznia. Nauczyciel często zadaje wypracowania do domu np. w związku z zakończeniem omawiania jakiejś lektury. Często wypracowania pisze się na papierze kancelaryjnym, zostawiając z boku margines dla nauczyciela. Może on pisać tam swoje uwagi.

KROK 1 Przygotowanie
Przygotuj sobie kartki na brudno i komputer. Dopiero później przeniesiesz swoje wypracowanie na papier kancelaryjny. Forma bez żadnych skreśleń i dopisek będzie wyglądała bardzo schludnie.
Zastanów się nad tematem? Co możesz z niego wyciągnąć? Jakie wątki poruszyć? To bardzo ważne, żeby tekst miał ogólny sens i żeby był spójny. Kiedy będziesz wiedział o czym pisać – tekst taki będzie.
Swoje wszystkie pomysły możesz spisać na kartce, żeby żadnego nie pominąć. Zapisać możesz też kluczowe słowa.
Zbierz potrzebne Ci materiały. W zależności o czym piszesz, możesz posiłkować się książkami czy artykułami dostępnymi w internecie.

KROK 2 Pisanie
Zanim przejdziesz do pisania, pamiętaj o tym, jak powinno być skonstruowane wypracowanie. Ta forma wypowiedzi składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Wstęp wprowadza czytelnika w temat wypracowania, składa się zazwyczaj z kilku zdań. Rozwinięcie to najdłuższa część wypracowania. To jego główna część, zawiera najwięcej szczegółów. Zakończenie to inaczej podsumowanie całego wypracowania. Często zawiera morał lub puentę. Powinno być krótkie. Wstęp, rozwinięcie i zakończenie zaczynamy zawsze od nowych akapitów, zazwyczaj zaznaczonych wcięciami.

Kluczowe w wypracowaniu jest również to by było ono możliwie jak najbardziej poprawne – językowo i ortograficznie. Powinno być ono zgodne z zasadami stylistycznymi, a także spójne i logiczne. Jeżeli miewasz problemy z ortografią lub masz jakieś wątpliwości – śmiało sięgaj po słownik ortograficzny, właśnie po to został stworzony.

W wypracowaniu nie powinno się używać języka potocznego. Staramy się pisać poprawną polszczyzną. Słowo ‚fajne’ użyte w wypracowaniu to błąd. Jeżeli masz problem czym zastąpić to słowo sięgnij po słownik synonimów. Pomoże Ci on również unikać powtórzeń i sprawi, że wypracowanie będzie bardziej kwieciste i porywające.

Korzystaj ze zgromadzonych przez siebie materiałów, ale nie przepisuj ich. Każdym tekstem można się zainspirować. Może fragment artykuły przyniesie Ci pomysł na własną dywagację. Staraj się jednak, by Twoje wypracowanie było autorskie. Nie kopiuj zdań, a już na pewno nie kopiuj całego wypracowania z internetu, ponieważ nauczyciel może nie zaliczyć takiej pracy. Ponadto, często takie skopiowane pojedyncze zdania nie pasują logicznie to tekstu i widać, że zostały zaczerpnięte z innych źródeł.

Gdy już będziesz miał napisaną całą pracą, przenieś ją na papier kancelaryjny. Pamiętaj o zaznaczeniu akapitów. Przed oddaniem sprawdź jeszcze czy o wszystkim pamiętałeś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here