Bieganie - po co i jak?

Bieganie jest jedną z najprostszych i najlepszych aktywności fizycznych. Nie wymaga drogiego, specjalistycznego sprzętu. Może też uprawiać tą dyscyplinę każdy i każdy może czerpać z jej zalet. Zalet tych jest naprawdę dużo.

Czy jednak bieganie, czyli ciągłe, monotonne wykonywanie tej samej pracy ciałem może być przyjemne? Okazuje się że tak. Przede wszystkim po 30-minutowej aktywności fizycznej uwalniane są w mózgu endorfiny, czyli hormony szczęścia. To właśnie nim przypisano zjawisko tzw. euforii biegacza, porównywanej nawet do haju narkotykowego. Z tym, że bieganie jest o tyle specyficznym narkotykiem, że właściwie jedynie daje a oprócz czasu praktycznie nic nie odbiera. Zresztą samo określanie „haj” jest moim zdaniem na wyrost, zazwyczaj jest to po prostu uczucie szczęścia, pogody ducha oraz poczucia, że możesz wszystko. Bieganie to też czas dla nas samych, moment na nasze przemyślenia. Pozwala oderwać się od rzeczywistości i spojrzeć na nią z dystansem. Nawet jeśli nie biegasz sam. Poza tym bieganie jest rekomendowane wszystkim tym, którzy mają problemy z pewnością siebie czy wiarą we własne możliwości.

Zajmijmy się teraz najbardziej typowymi zaletami biegania:
1. Sprzyja chudnięciu
2. Poprawia wytrzymałość i koordynację
3. Zwiększa odporność organizmu na choroby
To dosyć oczywiste i napisano już o tym bardzo dużo.

Co jeszcze?

Przyśpiesza myślenie
Dotlenia komórki i zwiększa ilość naczyń i komórek krwionośnych. Ma to bezpośrednie przełożenie na szybkość myślenia i zdolność kojarzenia faktów.

Pomaga zwalczyć trądzik
To dlatego, że trądzik rozwija się jeśli w skórze nagromadziło się dużo łoju. Bieganie, jako sport głównie kondycyjny zmniejsza ilość gromadzonego łoju.

Wzmacnia serce
Serce to mięsień a bieganie czyni go mocniejszym. Serce najzwyczajniej musi mocniej pracować podczas biegu co je wzmacnia i pozwala efektywniej pracować w czasie odpoczynku.

Poprawia stan skóry
Dzieje się to poprzez zwiększoną produkcję kolagenu, który z kolei zwiększa elastyczność skóry i to niezależnie od wieku.

Pomaga rzucić palenie
Ciało będzie metabolizowało nikotynę szybciej podczas biegania. Dzięki temu zmniejszy się napięcie związane z rzucaniem palenia. Efekt zmniejszonej „chęci zapalenia” może utrzymywać się nawet 2 dni. Bieganie potrafi dodać siły psychicznej do walki ze słabościami, także paleniem.
Zalet jest jeszcze dużo i właściwie można się założyć, że każdy znajdzie swoje.

Teraz skupmy się na prawidłowej technice biegu. Nie jest to nic skomplikowanego, gdyż jest to w głównej mierze czynność naturalna. Duży problem może się właściwie pojawić kiedy ludzie zaczynają na własną rękę kombinować i „ulepszać” swoją technikę.
Jak biegać?
1. Kolano w momencie styku z podłożem powinno być zgięte
2. Łydka ustawiona prostopadle do podłoża
3. Lądowanie na ziemi całą stopą
4. Najzdrowiej będzie nie wysuwać za daleko nogi do przodu i dążyć do tego aby lądować stopą równo pod czy lekko przed tułowiem.

5. Głowę trzymaj prosto, wzrok kieruj przed siebie
6. Ręce poruszają się równolegle do tułowia, w jednej płaszczyźnie
7. Proste plecy, ale pamiętaj aby ich nie przeprostować
8. Brak uniesionych barków. Zachowaj naturalne ustawienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here