Jak i gdzie szukać solidnych mebli do domu

Wydaje się, że zakup mebli do domu nie powinien nastręczać większych trudności. W ofercie sprzedawców dostępnych jest wiele produktów, różniących się między sobą wyglądem i ceną. Okazuje się jednak, że większość szaf, łóżek, czy też biurek to wyroby meblopodobne wykonane z niskiej jakości materiałów, a znalezienie solidnych mebli to niełatwe zadanie.

Materiały użyte do produkcji

Wielu klientów przy poszukiwaniu mebli do salonu, sypialni, czy też pokoju dziecięcego kieruje się głównie ceną. Producenci, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, szukają sposobów na obniżenie kosztów produkcji, a co za tym idzie ceny końcowej swych wyrobów. Najprostszych sposobem na osiągnięcie tego celu jest użycie materiałów niższej jakości. Obecnie w sprzedaży dostępne są głównie meble fornirowe i laminowane. Coraz trudniej znaleźć natomiast produkty wykonane z naturalnego, litego drewna, które są solidne, trwałe i tworzą w pomieszczeniu przyjazny dla zdrowia mikroklimat. Najłatwiej odszukać je poprzez sklep internetowy producenta. Stoły, szafy i inne wyroby z takiego materiału charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. W przypadku zniszczenia mogą zostać poddane renowacji. Jedyną wadą takich mebli jest wyższa cena niż produktów laminowanych i fornirowanych.

Sposób wykonania

Decydując się na zakup mebli, warto zwrócić uwagę również na sposób ich wykonania. Poszczególne elementy powinny zostać ze sobą odpowiednio spasowane i połączone w taki sposób, by miejsca styku były niewidoczne i pozbawione szpar. Uzyskanie takiego efektu możliwe jest dzięki zastosowaniu techniki łączenia wpustowego, w którym jeden kawałek drewna wyposażony jest w czop, a drugi gniazdo. Producenci mebli podczas pracy wykorzystują również różnego rodzaju kleje i farby. Przed dokonaniem zakupu warto więc ocenić, czy na meblach nie są widoczne nieestetyczne zacieki świadczące o błędach popełnionych podczas procesu produkcyjnego. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana konstrukcja powinna być stabilna i pozbawiona luzów. Wyraźne słyszalne trzeszczenie może świadczyć o tym, że poszczególne elementy zostały nieodpowiednio spasowane lub połączone.

Wygląd i funkcjonalność

Oczywiście przy wyborze stołów lub łóżek znaczenia jest także ich wygląd. Producent mebli może mieć w swej ofercie zarówno wyroby w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu. Te pierwsze sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu vintage, drugie znajdują zastosowanie w pomieszczeniach industrialnych lub loftowych. Warto pamiętać, że nawet najbardziej efektowne sofy, stoły, czy też szafy będą niewiele warte, jeżeli nie będą funkcjonalne i komfortowe. Możliwość rozłożenia stołu sprawdza się w przypadku większej ilości gości, a pojemnik pod łóżkiem pomieści pościel lub inne przedmioty. Cienkie arkusze drewna pomiędzy szufladami w komodzie zabezpieczą ubrania przed zakurzeniem, a zamykane biurko zapewni dziecku nieco prywatności. Pomimo tego, że ilość produktów dostępnych w sprzedaży może przyprawić o zawrót głowy, niewiele mebli jest naprawdę godnych uwagi. W poszukiwaniu prawdziwych perełek warto odwiedzać nie tylko stacjonarne, ale i internetowe salony meblowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here