Dziś wielu inwestorów stawia na panelowe konstrukcje. Trudno się dziwić, gdyż za tym rozwiązaniem przemawia wiele zalet. Sprawdź, czym charakteryzują się takie ogrodzenia i jak wybrać rozwiązanie dopasowane do osobistych preferencji.
Ogrodzenia panelowe – szybka i ekonomiczna instalacja
Nie bez przyczyny te konstrukcje cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim to ekonomiczna opcja, gdyż panele są stosunkowo tanie. W dodatku budowa trwa bardzo krótko i polega na przymocowaniu gotowych części do słupków, a te znajdują się w gruncie. Ponadto wybór ogrodzeń jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Dziś możesz wybierać spośród różnych opcji konstrukcyjnych i kolorystycznych. Dzięki temu na pewno znajdziesz propozycję dopasowaną do swoich oczekiwań.
Na słowa uznania zasługuje również jakość paneli. Wystarczy wybrać dobry sklep, w którym znajdziesz konstrukcje z siatki czy z drewna, aby sięgnąć po rozwiązanie na długie lata. Zdecydowanie warto zapoznać się z pełną ofertą oraz rzucić okiem na specyfikację ogrodzeń.
Ogrodzenia panelowe a formalności
Dziś budowa ogrodzenia panelowego jest bardzo prosta. Ponadto nie musisz spełniać zbyt wielu formalności. Nie jest wymagane zgłaszanie budowy, więc konstrukcję postawisz, kiedy tylko chcesz. Pamiętaj jednak o kilku ważnych elementach. Zwróć uwagę, aby płot znajdował się w granicach działki bądź na jej granicy, jeśli zamierzasz postawić go razem z sąsiadem.
Ponadto wysokość płotu powinna sięgać maksymalnie 2,2 m. Ogrodzenie musi być bezpieczne dla ludzi, zwierząt, mienia oraz środowiska. Kolejny ważny wymóg dotyczy ostrych elementów, które nie powinny znajdować się poniżej 1,8 m.
Pamiętaj również, że ogrodzenia panelowe powinny być zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania przestrzennego. Dokument czasami określa wytyczne związane z wysokością płotu czy jego wyglądem. Dlatego przed dokonaniem inwestycji należy go dobrze przeanalizować.
Jak zbudować ogrodzenie z paneli?
Wybór ogrodzenia panelowego to świetna opcja dla osób, które chcą szybko zbudować trwałą konstrukcję. Zestaw składa się z gotowych elementów, a doświadczona ekipa bardzo szybko poradzi sobie z instalacją. Możesz również przeprowadzić prace samodzielnie i zmniejszyć koszty inwestycji.
Pierwszy etap to oczyszczenie terenu oraz wyznaczenie przebiegu ogrodzenia. Później musisz określić położenie słupków, wykopać dołki oraz umieścić elementy w ziemi. Wiele osób decyduje się również na podmurówkę z prefabrykatów. Kolejny krok to montaż paneli. Przypnij je do słupków obejmami, które znajdziesz w komplecie.
Sam montaż paneli może trwać przez jeden dzień. To dużo szybciej niż np. instalacja ogrodzeń łupanych. Jednak zwróć uwagę, że montaż przęseł musi nastąpić po związaniu betonu, a proces ten trwa przez kilka dni. Eksperci radzą, aby elementy zainstalować po 2 tygodniach od wylania fundamentów. Budowa ogrodzeń panelowych nie jest trudna, lecz musisz pamiętać o kilku ważnych detalach. Dzięki temu na pewno proces ten przebiegnie pomyślnie.