Jak ładować akumulator w samochodzie?

Szybkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią trudne warunki na drogach i częste kłopoty z samochodami. Dla kierowcy nie ma jednak chyba nic gorszego niż auto, które zawiedzie z samego rana i po prostu nie odpali. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej bywa rozładowany akumulator. W takim wypadku należy prawidłowo go naładować, zachowując niezbędne środki ostrożności.

Przyczyny rozładowania akumulatora

Powodów rozładowania akumulatora może być wiele. Najczęściej jest to zbyt długie korzystanie z ogrzewania czy słuchanie muzyki w czasie kilkugodzinnego postoju. Jednak problemy z akumulatorem mogą pojawić się nawet podczas normalnej eksploatacji auta.
Często przyczyną rozładowania akumulatora jest niesprawny alternator. Nawet niewielka jego usterka spowoduje, że nie będzie produkował tyle prądu, ile powinien.
A zatem wśród najczęstszych powodów rozładowania akumulatora wymienia się:
– drobne usterki, takie jak skorodowany przewód masowy silnika albo mało wydajny alternator;
– nieodpowiednią eksploatację samochodu, np. wspomniane już intensywne korzystanie z ogrzewania lub innych funkcji pochłaniających energię przy częstych postojach i na krótkich dystansach. Akumulator w takich przypadkach nie ma odpowiedniej ilości czasu na doładowanie.
Można jednak poradzić sobie z kłopotami, doładowując akumulator za pomocą prostownika.

Sposoby ładowania akumulatora

Na początku trzeba wiedzieć, że ładowanie akumulatora w aucie może doprowadzić do wielu kłopotów i usterek. Dlatego, chociaż wymontowanie i przenoszenie do domu niesprawnego akumulatora jest uciążliwe, warto to zrobić. Wprawdzie można ładować akumulator w aucie bez jego demontażu, jednak potrzebny jest do tego profesjonalny prostownik, wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Jest to niestety bardzo drogi sprzęt, nie opłaca się więc go kupować. Na stacjach benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych dostępne są prostowniki, które nadają się tylko do ładowania akumulatora poza samochodem.

Jak ładować akumulator za pomocą prostownika?

Akumulator za pomocą prostownika najlepiej ładować w garażu, gdyż podczas tego procesu wydzielają się trujące gazy, które są jednocześnie łatwopalne. Dlatego szczególną ostrożność powinny zachować osoby palące. Jeżeli chodzi o czas ładowania, najlepiej podłączyć baterię na około 10-12 godzin. W pierwszej kolejności należy założyć uchwyty na akumulator – plus do plusa, minus do minusa i dopiero potem ustawić odpowiednią pozycję w prostowniku – na ogół jest to 12 V. Ostatnią czynnością jest podłączenie prostownika do prądu.
W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, a mianowicie korki. Niektóre bowiem akumulatory nie wymagają odkręcania korków, gdyż mają specjalny system odpowietrzania. Warto sprawdzić w instrukcji z jakimi korkami mamy do czynienia. Jeżeli są to korki bez systemu odpowietrzenia, zbierający się w baterii gaz może doprowadzić do wybuchu, trzeba je więc odkręcić.

Podsumowując, trzeba stwierdzić, że aby przedłużyć żywotność akumulatora, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Najlepiej trzymać auto w garażu lub nakładać specjalny pokrowiec na akumulator, chroniący go przed niskimi temperaturami. Można też podładowywać go prostownikiem, pamiętając jednak, że każde ładowanie skraca jego żywotność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here