Jak odpowietrzyć grzejnik?

W sezonie grzewczym często pojawia się pytanie jak odpowietrzyć grzejnik. Spuszczenie powietrza z kaloryferów jest niezbędne zwłaszcza na początku okresu grzewczego. Dlaczego?

Po co odpowietrzać grzejniki?

Najbardziej dotkliwym efektem obecności powietrza w instalacji jest chłód w mieszkaniu. Dzieje się tak, ponieważ powietrze nie pozwala swobodnie przepływać wodzie, która ogrzewa kaloryfery. Stąd słyszalne są szumy, gwizdy czy bulgotanie w grzejnikach. Nie jest to jednak jedyny skutek nie podjęcia działań konserwacyjnych. Powietrze zalegające w instalacji w dłuższej perspektywie powoduje korozję, co z czasem prowadzi do uszkodzenia delikatniejszych elementów instalacji tj. zawory czy regulatory temperatury.

Kiedy należy odpowietrzyć instalację?

Po pierwsze na początku sezonu grzewczego. Zwłaszcza, jeśli mieszkamy w bloku czy wieżowcu i przez cały okres wiosenno-letni instalacja była wyłączona, niemal na pewno zaistnieje taka konieczność.
Po drugie, jeśli zauważymy niepokojące objawy t.j. niecodzienne odgłosy dochodzące z grzejników, zmniejszenie mocy grzewczej lub zimne strefy w kaloryferze (zazwyczaj chłodny dół, ciepła góra).

Czy można samodzielnie usunąć powietrze z grzejników?

Jak najbardziej. Proces odpowietrzania jest prosty, nie wymaga specjalistycznych narzędzi i jest w pełni bezpieczny. Nie ma potrzeby do takich rzeczy wołać fachowca, chociaż niejeden z pewnością połakomiłby się na łatwy zarobek.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Aby tego dokonać wykonaj następujące kroki:
1) Włącz wszystkie kaloryfery na maksymalną temperaturę i odczekaj chwilę.
2) Wyłącz centralne ogrzewanie i odczekaj aż grzejniki będą chłodne.
3) Rozpocznij odpowietrzanie. Zaczynając od kaloryfera znajdującego się najbliżej pieca, odkręć zawór za pomocą śrubokręta lub specjalnego klucza. Poczekaj, aż przestaniesz słyszeć wypuszczane powietrze, a pojawi się woda (podczas spuszczania powietrza możesz poczuć nieprzyjemny zapach, a wylatująca woda może być brudna, dlatego warto podstawić pod spód jakąś szmatkę lub naczynie). Czynność powtarzamy w każdym z grzejników w naszym mieszkaniu.
4) Sprawdź czy wskazówka ciśnienia powietrza na piecu jest na właściwym poziomie.

Jeśli w twoim mieszkaniu nie ma pieca, zastosuj jedynie wskazówki dotyczące odkręcania zaworów. Prawidłowo odpowietrzone kaloryfery powinny szybko stać się ciepłe.

Co zrobić, jeśli układ regularnie się zapowietrza?

Jeśli problem z zapowietrzonymi grzejnikami często się powtarza sprawdź następujące elementy:
– Czy w układzie jest wystarczająco wody (zobacz wskaźnik na piecu)?
– Czy nie ma nieszczelności (oznaka awarii i konieczność wołania fachowca)?
– Czy grzejniki mają spad?
Częste zapowietrzanie nie jest normalne i należy jak najszybciej znaleźć przyczynę, aby nie spowodować większej awarii, która skończy się np. zalaniem mieszkania. Ponieważ drobne nieszczelności mogą być trudne do wykrycia, warto w takiej sytuacji poprosić o pomoc fachowca, który będzie wiedział gdzie szukać, względnie dysponował odpowiednimi narzędziami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here