Jak układać kostkę rubika?

Kostka Rubika jest wciąż jedną z najpopularniejszych zabaw logicznych na świecie. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie powstała aż tak dawno temu i mało kto o tym wiem, ale jest nawet młodsza od pierwszej gry komputerowej. Jej ułożenie może sprawiać nie lada kłopot, zwłaszcza osoby początkujące. Jest jedna kilka sprawdzonych metod. Poniżej przedstawiamy najlepsze z nich. Sama kostka 3×3 ma 43 tryliony (43 252 003 274 489 856 000) możliwych kombinacji ułożeń i zaledwie 1 raz (słownie: jeden!) kostka jest ułożona. To naprawdę niesamowite. A mimo to wciąż przyciąga potężną rzeszę fanów tej drobnej gry. Mało tego dla fanatyków organizowane są mistrzostwa na, których najlepsi mogą pokazać swoje nieprzeciętne umiejętności. A umiejętności zawodników startujących w takich zawodach są doprawdy imponujące. Dość powiedzieć, że obecny rekord świata w układaniu kostki rubika w wersji 3x3x3 wynosi zaledwie 4,22 sekundy i należy do Australijczyka Feliksa Zemdegsa. Imponujące prawda? Po przeczytaniu kilku porad Ty też możesz zostać mistrzem układania.
W sieci znajdziesz wiele poradników na temat jak ułożyć kostę 3x3x3. Zdecydowana większość z nich dotyczy metody najbardziej podstawowej czyli LBL (layer by layer). Osoby początkujące często korzystają z kursów znalezionych w internecie lub w książkach. Jeżeli uda mu się wykupić dobry kurs to z pewności jest w stanie stosunkowo szybko nauczy się układać.
Jak układać kostkę rubika?
Metoda LBL układania kostki Rubika
Metoda Layer by Layer składa się z siedmiu etapów, w których stopniowo, w kilku etapach dopasowuje się elementy Kostki Rubika. Zaczyna się od utworzenia krzyża na jednej ze ścianek. Metoda ta jest jedną z najdłuższych, ale za to należy do jednej z najprostszych i idealnie nadaje się do nauki układania kostki dla początkujących.
Jak już wcześniej wspomniałem sama metoda obejmuje siedem kroków. Poniżej wymieniam wszystkie z nich:
Pierwszy etap to ułożenie krzyża na jednej ze ścianek, następnie następuje orientacja i permutacja rogów pierwszej warstwy (ułożenie pierwszej warstwy), etap trzeci to orientacja i permutacja krawędzi środkowej warstwy. W kolejnym, czwartym etapie należy ułożyć kolejny krzyż tym razem na dolnej ściance. Piąty etap układania kostki metodą LBL to permutacja krawędzi krzyża na górnej warstwie tak by w szóstym etapie dokonać permutacji narożników ostatniej warstwy. Siódmym i ostatnim etapem jest tak zwane porientowanie rogów ostatniej warstwy czyli obracanie narożników.
Oczywiście raz nauczenie się metody układania kostki nie wystarczy. Konieczne jest powtarzanie schematów układania, tak by stały automatyzmami. Dopiero wówczas będziemy mogli w gronie znajomych pochwalić się szybkim i płynnym układaniem kostki co na pewno zrobi wrażenie na nie jednej osobie. By rozwijać się w kwestii układania Kostki Rubika warto z czasem poznawać nowe, bardziej skomplikowane metody układania kostki. Do takich metod zaliczyć możemy metodę Fridricha czy też metodę Petrusa. Są one bardziej skomplikowane, ale pozwalają na szybsze ułożenie kostki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić jajko sadzone?
Następny artykułTatar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here