Jak wykończyć podłogę, by prezentowała się estetycznie

Montaż posadzki to z pozoru bardzo łatwe zadanie. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie płytki czy panele, wynająć ekipę fachowców i gotowe, prawda? No właśnie niekoniecznie. Bardzo często zapominamy o drobnych elementach wykończeniowych, które jednak odgrywają bardzo ważną rolę. Na szczęście ich wybór jest naprawdę duży dzięki takim sklepom jak listwy.online.

Listwy wykończeniowe – mała rzecz, a cieszy

Wybierając panele podłogowe czy płytki bardzo rzadko od razu zastanawiamy się, jakie listwy do nich dobrać. Tymczasem odpowiednie listwy mają naprawdę niebagatelne znaczenie przy wykończeniu posadzki. Dlaczego?

Przede wszystkim ich zadaniem jest zabezpieczenie szczelin dylatacyjnych, które tworzymy podczas montażu posadzek, by umożliwić ich swobodną pracę. Takie szczeliny pojawiają się nie tylko między dwoma rodzajami posadzek, ale także bezpośrednio przy ścianach.

Listwy wykończeniowe mają za zadanie również zamaskować wszelkie nierówności, które powstały np. w wyniku cięcia płytek. Jak wiadomo, zdarza się, że przycięta płytka kładziona jest właśnie na styku jednej posadzki z drugą. Aby zakryć wszelkie nierówności, stosuje się m.in. teowniki.

Częstym problemem przy montażu dwóch różnych posadzek jest różnica w ich wysokości. Czasami, by wypoziomować powierzchnie, musimy np. położyć więcej kleju pod płytki. Jeśli w salonie obok stosujemy cienkie panele i podkłady o niewielkiej grubości, różnice w wysokości mogą być znaczne. Przy niewielkich różnicach sprawdzą się listwy łączące panele z płytkami. Jednak tam, gdzie wysokości znacznie się różnią, możemy już postawić na listwy progowe.

Nie możemy też zapominać o bezpieczeństwie domowników. Tam, gdzie płytki są nierówne i wystające, bardzo łatwo o potknięcie i zrobienie sobie krzywdy. Na szczęście dzięki listwom możemy znacznie złagodzić uskok i zadbać o bezpieczeństwo naszej rodziny.

Ostatnia i dla wielu najważniejsza rzecz, to oczywiście walory estetyczne. Listwy wykończeniowe mogą także stanowić element dekoracyjny. W zależności od wybranego koloru czy materiału, możemy nadać konkretnemu pomieszczeniu zupełnie inny charakter.

Jakie listwy wybrać i gdzie je kupić?

Najtańszą opcją jest oczywiście listwa plastikowa. W sklepach dostępne są różne wersje kolorystyczne. Znajdziemy też listwy drewnopodobne. Niestety ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. Listwy plastikowe mogą pękać przy uderzeniu. Ponadto ich kolor może z czasem stracić intensywność pod wpływem mycia z użyciem środków chemicznych czy pod wpływem słońca.

Znacznie lepszą alternatywą wydają się być listwy drewniane lub z MDF. Są trwałe i odporne na uszkodzenia. Ich wadą może być wyższa cena. Musimy też liczyć się z tym, że nie do każdego rodzaju podłogi będą pasować. Przykładowo listwa drewniana w nowoczesnym wnętrzu wyłożonym płytkami nie będzie dobrym pomysłem.

Jeśli chcemy mieć gwarancję trwałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz na korozję, wybierzmy listwy aluminiowe lub listwy ze stali nierdzewnej, które dostępne są w sklepie https://listwy.online/. Listwy produkowane są przez polskiego producenta – Pawotex, dzięki czemu mamy pewność wysokiej jakości. Ponadto dostępne są w różnych kolorach, m.in. złotym, srebrnym czy oliwkowym, umożliwiając odpowiednie dopasowanie do posadzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here