Rękodzielnictwo to dla wielu osób nie tylko pasja i rozwijanie twórczych pokładów, ale też możliwość dodatkowego zarobkowania. Duża grupa miłośniczek, bo rękodzieło to głównie domena dziewcząt i kobiet, ceni tę twórczość także dlatego, że można samodzielne wykonywać podarki dla najbliższych. Nietuzinkowe, i jakże inne od tego, co można kupić w tradycyjnych czy internetowych sklepach.
Kaboszony
Wdzięczną materią pozwalającą bawić się kolorami i tworzyć niepowtarzalne ozdoby są kaboszony. Pod tą nazwą kryją się kamienie i niewiercone koraliki, najczęściej z jedną stroną wypukłą. Taka budowa sprawia, że kaboszon można łatwo przymocować (przykleić) płaską powierzchnią, zachowując trójwymiarową głębię.
Kaboszony można podzielić na naturalne i sztuczne. Wśród pierwszych na wyróżnienie zasługują między innymi agaty, turkusy czy jaspisy. Wartą uwagi alternatywą są kaboszony szklane, wyróżniające się bogatą kolorystyką i mnogością kształtów. Można też znaleźć kaboszony z akrylu – przystępne cenowo i barwne.
Ciekawostką jest to, że szlif kaboszonowy uważany jest za najdłużej znaną metodę obróbki kamieni.
Zastosowanie
W zależności od kolorystyki i materiału kaboszony mają szerokie zastosowanie w zdobnictwie.
Naturalne (kamienne) kaboszony mają ogromną moc przyciągania wzroku. Są więc idealną materią na naszyjniki bądź kolczyki. Te drugie, ze względu na stosunkowo znaczny ciężar, powinny nie być zbyt okazałe. Inna możliwość to noszenie naturalnych kaboszonów jako zawieszki, po uprzednim nawierceniu.
Kaboszony szklane dobrze prezentują się i jako naszyjniki, j jako bransoletki. Dość lekkie, zazwyczaj kolorowe, dobrze prezentują się jako dodatek do codziennej stylizacji. Rozwinięciem szklanych kaboszonów są te wykonane z kryształu. Są jeszcze bardziej błyszczące i mocniej przyciągają wzrok. Niekiedy spotyka się kaboszony zrobione z dwóch warstw z umieszczoną między nimi barwną folią, dzięki czemu kolor zmienia się w zależności od kąta patrzenia. Małe (szklane, akrylowe lub kryształowe kaboszony) to doskonały sposób, by zamienić niepozorną wsuwkę lub spinkę w prawdziwe cudo.
Przyjemność i szybkość wykonania
Bransoletki, brosze, kolczyki, medaliony czy naszyjniki z kaboszonów wykonuje się nie tylko przyjemnie, ale też całkiem szybko. Możliwość personalizacji to zarówno zabawa kolorami, jak również możliwość dodawania rozmaitych grafik. Zdjęcie ukochanej osoby, kwiaty, ulubiona grafika czy zwierzę – to i jeszcze więcej można nosić w kaboszonie. Trzeba tylko poza grafiką zadbać o klej jubilerski i przystąpić do działania.
Szukaj inspiracji na stronie Royal Stone