Lśniące i zdrowe włosy to marzenie każdego z nas. W tym celu myjemy je szamponem i używamy różnego rodzaju odżywek. Gdy są splątane- czeszemy je i układamy w taki sposób, w jaki nam wygodnie. Nie chcemy przecież uchodzić za flejtuchów i obszarpańców. Gdy włosy są za długie, obcinamy je, bo chcemy zobaczyć siebie w innej odsłonie, a poza tym krótkie włosy to wygoda i komfort mycia. Jednak również skóra głowy może być chora i o nią także należy odpowiednio zadbać. Łupież to najczęstszy problem, jaki ją dotyka.
Powoduje on po pierwsze okropne swędzenie, a po drugie jego nadmiar przeszkadza w regeneracji cebulek włosowych. Gdy łupieżu jest dużo, tworzy on coś w rodzaju skorupy na czubku głowy. Wygląda to nieestetycznie i jest oznaką toczącego się wewnątrz naskórka stanu zapalnego. Osoba z łupieżem często drapie się po głowie, bo chce jakoś zmniejszyć uporczywe swędzenie. Jednak takie działanie, zamiast pomóc, jeszcze bardziej szkodzi. Dzieje się tak dlatego, że poprzez drapanie roznoszą się drożdżaki i inne bakterie odpowiedzialne za powstawanie łupieżu.
Łupież powstaje, ponieważ organizm produkuje za dużo łoju, a to doskonała pożywka dla bakterii, które się namnażają i atakują zdrowy fragment skóry głowy. Po jakimś czasie ten niby zdrowy kawałek zaczyna się łuszczyć, a to prosta droga do infekcji. Łupież to nic innego jak zrogowaciały naskórek. Powoduje on, że włosy są słabsze, rosną wolniej i szybciej się przetłuszczają. Atakuje on osoby, które mają do niego skłonność lub odziedziczyły go po swoich przodkach. Ważnym czynnikiem, który przyśpiesza rozwój choroby, jest niewłaściwa higiena skóry głowy. Eksperci zalecają, by myć głowę przynajmniej trzy razy w tygodniu. Wtedy bakterie będą miały mniejszą szansę, by się rozmnażać, a łupież obejmie mniejszy fragment głowy i łatwiej będzie go wytępić.
Jak pozbyć się łupieżu? Po pierwsze należy zakupić w aptece specjalny szampon leczniczy, który wyeliminuje drożdżaki. Po drugie warto postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Po trzecie nie powinno się skracać czasu kuracji tym specyfikiem, bo łupież ma tendencję do nawrotów. Po czwarte dobrym pomysłem jest wizyta u dermatologa. On z pewnością odkryje, jaki rodzaj bakterii jest przyczyną problemu. Jeśli ktoś preferuje naturalne sposoby leczenia, to można poprosić w aptece o zrobienie specjalnej mikstury do włosów, która jest pozbawiona chemii i nie podrażniają skóry głowy.
Do czego prowadzi ignorowanie łupieżu? Jeżeli nie leczy się tej choroby, to trzeba się liczyć, że włosy zaczną masowo wypadać. U mężczyzn grozi to całkowitą łysiną, a u kobiet znacznym przerzedzeniem fryzury. Poza tym łupież to bardzo widoczny defekt. Osiada on na ubraniach i trudno go nie zauważyć. Zwłaszcza na czarnej odzieży wygląda niczym śnieg. I tak samo, jak on potrafi sypać się z głowy podczas poprawiania włosów palcami. Łupież to przewlekła choroba, ale da się z nią wygrać. Trzeba jedynie być czujnym, gdy zauważy się pierwsze objawy. Nie od dziś wiadomo, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć.