Nikotynowy szał

Jeszcze do końca lat 90-tych palenie papierosów było „na topie”, może już nie tak jak we wcześniejszych czasach, gdy paliło się w każdej możliwej sytuacji, ale dozwolone było palenie wszędzie: w domach, restauracjach, miejscach użyteczności publicznej, a nawet szpitalach. Obecnie pali coraz mniej osób, coraz więcej miejsc „zakazuje” się palaczom, a na rynek wchodzą inne rozwiązania, mogące zastąpić standardowego papierosa. Ale tak naprawdę, jak rzucic palenie ?

Już po pół godzinie od ostatniego papierosa organizm oczyszcza się z nikotyny, po godzinie spada stężenie dwutlenku węgla we krwi, a wzrasta poziom tlenu, długotrwałe niepalenie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i raka płuc nawet o 50 procent, a po około 20 latach organizm praktycznie powraca do stanu sprzed zapalenia pierwszego papierosa. Oczywiście nagłe rzucenie palenia powoduje różne dolegliwości związane z efektem odstawienia nikotyny, w tym bóle głowy, nudności, wymioty, duszności oraz kaszel. Dlatego wielu chcących skończyć z nałogiem sięga po coraz to nowsze metody.

Jedną z popularniejszych metod rzucana palenia są farmaceutyki. Przede wszystkim mowa tu o Desmoxanie i Tabexie, tabletkach, które uwalniają w organizmie substancję zastępczą, łudząco podobną do nikotyny, ale bezpieczną dla ciała człowieka. Zażywając taki specyfik, niwelujemy znacznie głód nikotynowy wynikający z odstawienia. Oczywiście sama cena Desmoxanu może nas zmobilizować do przestrzegania kuracji (ok. 100 zł), co jest swoistym, dodatkowym plusem. Każdego dnia ilość przyjmowanego farmaceutyku się zmniejsza, odzwyczajając organizm od uzależniającej nikotyny. Docelowo, po zakończonej kuracji przestajemy zażywać tabletki, a po papierosy już nie sięgamy. Minusem używania takiej metody są możliwe nudności, senność oraz rozdrażnienie.

Drugim sposobem jest używanie elektronicznego papierosa, czyli jednego z ostatnich wynalazków, który obecnie podbija rynek nikotynowy. Używanie e-papierosa polega na podgrzewaniu bazy glicerynowej zawierającej nikotynę do tego stopnia aby zamieniła się w parę. W ten sposób wdychamy nikotynę bez żadnych substancji smolistych zawartych w zwykłym papierosie ( a jest ich ponad 4000). Oczywiście używanie takiego urządzenia może polegać nie tylko na zamianie jednego na drugie, można go również użyć do ulubionego tematu palaczy: jak rzucic palenie. Otóż „olejki” elektrycznego papierosa posiadają swoją moc nikotynową, czyli zawartość rozpuszczonej nikotyny w glicerynie. Zmniejszając stopniowo moc bazy z najmocniejszej 30 mg/ml, poprzez kolejno 24, 18, 12, 6 i 0 można odzwyczaić się od nikotyny, w stopniu podobnym do opisanych powyżej suplementów. Jest to aczkolwiek ryzykowne, gdyż przy niewłaściwym stosowaniu uzależniamy się jeszcze bardziej, paląc w każdej wolnej chwili, tak z przyzwyczajenia, wdychamy dawki nikotynowe dużo większe niż są nam potrzebne.

Osobiście twierdzę, że warto rzucić palenie, zdrowie i dłuższe życie nie jest warte chwilowej przyjemności, nawet jeśli wiązać to będzie z początkowymi nieprzyjemnymi konsekwencjami odstawienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here