Rodzaje listów

Poczta Polska oferuje sporo możliwości wysłania rozmaitego rodzaju listów, każdy oczywiście według cennika obarczonego inną ceną. Dla osoby, która rzadko korzysta z usług Poczty system może wydawać się zawiły i niejasny. Warto więc przeczytać parę podstawowych informacji jak wysłać list odpowiedni do potrzeb, którego przed sobą stawiamy.

Pierwszym, podstawowym rodzajem listów jest zwykły ekonomiczny. Jest to przesyłka nierejestrowana, a Poczta zapewnia, że w kraju będzie ona szła maksymalnie do trzech dni roboczych. Oczywiście nie jest to żelazne zapewnienie i bardzo często zdarza się, że listy ekonomiczne podróżują zdecydowanie dłużej, nawet do tygodnia, czasami zdarza się, że powyżej niego. List ekonomiczny, jak sama nazwa wskazuje, to najtańsza opcja – kosztuje obecnie 2,60 zł. Ze względu na trudny do przewidzenia czas dojścia należy jednak używać go do wysyłania tylko listów raczej małej wagi, gdzie dojście do adresata nie jest wymagane w przeciągu najbliższych dni. Czasami zdarza się także, że listy ekonomiczne się gubią – rzadko, ale generalnie jest to niestety możliwe. Listy priorytetowe zwykłe są droższe, bo kosztują 3,20 zł, aczkolwiek poczta zapewnia dostarczenie w przeciągu jednego dnia roboczego, jeśli list został wysłany przed popołudniem. Listonosze najczęściej bardziej zważają na listy opatrzone naklejką „priorytet” i przesyłki te zdecydowanie rzadziej ulegają zagubieniu.

Wysyłać na poczcie można również droższe, ale zdecydowanie skuteczniejsze listy polecone. Polecony ekonomiczny również idzie około 3 dni, a kosztuje 5,20 zł. Różni się przede wszystkim tym, że jest rejestrowany. Znaczy to tyle, że przesyłka dostaje specjalny kod, za pomocą którego można śledzić, w którym miejscu list polecony się znajduje. Jest to też swego rodzaju gwarancja, że przesyłka nie ulegnie zagubieniu. Mamy wówczas niepodważalny dowód w postaci dowodu wysłania, więc poczta niejako jest zmuszona przyznać rację klientowi i wypłacić stosowne odszkodowanie lub uczynić inne zadośćuczynienie. List polecony priorytetowy działa analogicznie z tą różnicą, że jeśli zostanie wysłany w godzinach przedpołudniowych lub wcześniejszych dostarczony na terenie całego kraju zostanie w przeciągu 1 dnia. Jest to więc opcja odpowiednia dla osób, które bardzo szybko chcą dostarczyć przesyłkę adresatowi, a jednocześnie być pewnym, że dojdzie do ona do miejsca docelowego. List priorytetowy polecony kosztuje, wedle aktualnego cennika Poczty 6,80 zł za gabaryt A, czyli zwykły listowy wymiar i wagę. Listy polecony ze względu na swoją charakterystykę wybierane są najczęściej do przekazywania poufnych i formalnych pism, które nie mogą ulec zagubieniu. Kod śledzenia jest też bardzo przydatny do zamawiania czegokolwiek w Internecie, ponieważ można spojrzeć, kiedy należy spodziewać się kuriera, aby być w tym czasie w domu i nie musieć później odbierać przesyłki. Warto jednak powiedzieć, że zwyczajne listy ląduje normalnie w skrzynce, natomiast polecone w przypadku braku adresata w domu trzeba już odebrać na poczcie przy pomocy zostawionego przez listonosza awizo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here