W pewnym wieku dzieci mają obowiązek opanować naukę pisania i czytania. Można zaryzykować stwierdzeniem, że każdy dorosły człowiek te umiejętności posiada. Szkoła ma za zadanie przygotować młodych ludzi nie tylko do dalszej edukacji, ale także do spełniania codziennych zadań. Jednym z ćwiczeń, które zadaje się wielokrotnie dzieciom w szkole podstawowej jest nauka tego jak adresować list. Nie jest to wcale tak oczywiste jak mogłoby się wydawać, a to za sprawą zmian jakie następują w praktyce adresowania listów. Przeciętne dziecko bez trudu potrafi odblokować telefon czy tablet, nie ma także problemu z tym, by używać komputera, czy jednak wie jak adresować list? Jeszcze kilkanaście lat temu w szkole uczyło się, że dane nadawcy listu powinny znajdować się na odwrocie koperty, zaś dane adresata po prawej stronie koperty, pod miejscem na znaczek. Dziś ta praktyka uległa zmianie, mówi się żeby dane nadawcy umieścić w lewym górnym rogu koperty.
Lekkie komplikacje pojawiają się kiedy trzeba zaadresować list, który nie jest zwykłym listem. Przy liście poleconym nie wystarczy wypisać koperty, aby można było wysłać taki rodzaj przesyłki Poczta Polska wymaga wypisania karteczki, która stanowi swego rodzaju potwierdzenie nadania paczki. Na karteczce, którą można bez trudu znaleźć w każdym urzędzie pocztowym należy wpisać te same informacje, które znajdują się na kopercie, a mianowicie imię, nazwisko i dokładny adres nadawcy (nazwa ulicy, numer domu i mieszkania oraz kod pocztowy), a także te same dane adresata. Wypisaną kartkę należy podać osobie siedzącej w okienku w urzędzie pocztowym, taka kartka musi być opieczętowana, nadany jej zostaje unikatowy numer, którego identyczny egzemplarz przykleja się na kopertę- służy to temu, aby można było bez większych trudności zlokalizować przesyłkę. Ma to o tyle duże znaczenie, że jeśli przesyłka nie dotrze do adresata w określonym terminie, na podstawie kartki z potwierdzeniem nadania listu można stwierdzić gdzie się znajduje poszukiwany list. Kartka z potwierdzeniem nadania jest o tyle ważna, że stanowi dowód na to, że przesyłka została nadana. Pieczątka z datą nadania może być zarówno dowodem w postępowaniu sądowym (karnym, cywilnym, administracyjnym, apelacyjnym czy kasacyjnym), a także w każdego rodzaju postępowaniu przed urzędami.
W dobie Internetu i powszechnie dostępnych telefonów co raz mniej osób decyduje się na wysyłanie listów pocztą tradycyjną. Umiejętność adresowania listów nie jest już taka podstawowa i powszechna jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. O ile poczta nie ma wcale mniej pracy, ponieważ rośnie rynek sprzedaży wysyłkowej, to prywatna korespondencja praktycznie zamiera. Jedyną okazją do wysłania listu jest często okres przed świętami Bożego Narodzenia i przed świętami Wielkanocnymi. Bardzo często to właśnie wtedy można odświeżyć sobie wiedzę jak adresować listy. Ta umiejętność jest ważna, nie powinna być zapomniana, może się bowiem zdarzyć, że potrzeba wysłania listu nadejdzie w najmniej odpowiednim momencie.