Leczenie zatok - TOP 3 domowe sposoby

Zapalenie zatok często jest następstwem niewyleczonego kataru, na który jesteśmy narażeni jesienią. Chociaż leczenie zatok najlepiej skonsultować z lekarzem, w pierwszym kroku warto wypróbować domowe, sprawdzone sposoby.

Katar jest na ogół bagatelizowany. Kiedy się już pojawi, dla wielu osób wiąże się z tygodniem chodzenia z chusteczką przy nosie i kichaniem. Niestety nie zawsze w ten sposób kończy się niechciane przeziębienie. Zdarza się, że infekcja rozwija się, a chorym coraz trudniej normalnie oddychać i funkcjonować. Do tego pojawia się ból w przedniej części głowy, który nasila się podczas skłonów. Jeśli przy okazji występuje gorączka, całkiem możliwe, że pojawiło się zapalenie zatok.

Jak wyleczyć zatoki? Sprawdzone okłady

Przed udaniem się do specjalisty, warto w pierwszej kolejności wypróbować naturalne metody leczenia zatok. Płukanie i inhalacje mogą zdziałać cuda!

Wysoka temperatura z powodzeniem łagodzi ból pojawiający się u nasady nosa. Z tego względu sprawdzają się ciepłe okłady przykładane do czoła, takie jak termofor z gorącą wodą lub ciepły ręcznik. Po około 10 minutach od przyłożenia pojawia się ulga w bólu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie przeciwbólowe właściwości ma… groch. Kilka łyżeczek grochu wsypane do materiałowego woreczka można rozgrzać w piekarniku w temp. 50 stopni. Następnie, jeszcze ciepłe, przyłożyć u nasady nosa. Ból powinien przejść jak ręką odjął.

Kojące inhalacje

Aby zmniejszyć ból zatok, warto wdychać napary z ziół – ułatwią oddychanie, rozrzedzą wydzielinę, a dodatkowo zadziałają przeciwzapalnie.

Na pierwszy ogień sprawdzi się mięta. Przygotowując napar, można skorzystać z suszonych liści mięty lub olejku mentolowego. Już 2 jego krople rozpuszczone w misce wody wystarczą, by uzyskać uczucie odświeżenia i lżejszy oddech. Aby szybko poczuć długotrwałą ulgę, zaleca się wdychanie naparu 3 razy dziennie po 10-15 minut.

Oprócz mięty dobrym wyborem będzie również werbena. Zioło hamuje rozmnażanie się bakterii, a także zmniejsza kaszel i dyskomfort w gardle. Do przygotowania inhalacji będzie potrzebny wrzątek oraz łyżeczka suszonych liści werbeny. Po połączeniu składników całość należy parzyć przez kwadrans, a po przecedzeniu wdychać przez 15 minut. Inhalację powtarzać maksymalnie 3 razy dziennie.

Do sprawdzonych sposobów walki z zapaleniem zatok można również zaliczyć napary z szałwii. Zioło jest znane jako specyfik o skutecznym działaniu odkażającym. Po zalaniu wrzącą wodą 3 łyżek szałwii całość należy parzyć 5 minut. Później przecedzić i wdychać 5 minut 3 razy dziennie.

Płukanka z soli

Dla tych, którzy cenią sobie farmakologiczne podejście do problemu, sprawdzi się sól fizjologiczna. Stosowana bezpośrednio do dziurek w nosie, usuwa wydzielinę. W przypadku płukania zatok u dzieci często stosuje się aplikator lub gruszkę.

Zapalenie zatok przechodzi po domowych zabiegach? Dodatkowo, warto pamiętać o mocnym nawilżaniu śluzówki nosa, czyli piciu nawet 3 litrów wody dziennie. Ważne jest także nawilżanie powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here