Wybór zawodu

Często jest tak, że praca stanowi dużą część naszego życia, zwłaszcza, gdy pracujemy na cały etat. Dlatego też dobrze by było wybrać sobie pracę, w której będziemy mogli się spełniać.Już dzieci w gimnazjum muszą podejmować pierwsze decyzje na ten temat. Nie rzadko jest tak, że droga wybrana w gimnazjum dyktuje ścieżkę dalszej kariery. Czy dzieci te pójdą do zawodówki, technikum czy do liceum? Jaki profil klasy wybiorą? Od tego zależy ich dalsze kształcenie i stanowisko na rynku pracy. Niewielu ludzi od początku wie, jaki zawód wybrać.

Jeżeli dopiero wybierasz swoją dalszą szkołę masz najwięcej możliwości. Zanim wybierzesz, w jakim kierunki chcesz się kształcić, zastanów się w czym jesteś dobry i co nie sprawia ci trudności.
Jeżeli matematyka i inne kierunki ścisłe nie sprawiają Ci trudności – możesz wybrać klasę chociażby o profilu matematyka, fizyka i informatyka. Jeżeli jesteś starszy to studia na politechnice będą dla Ciebie idealne. Dadzą Ci one wykształcenie inżyniera bądź magistra i wiele możliwości na rynku pracy. Osoby po politechnice to często osoby dobrze zarabiające. Wielu ludzi w tygodniu pracuje, a studiuje zaocznie. Jest to też wielka zalety studiowania na politechnice. Po takich studiach możesz pracować w dziedzinach jak budownictwo, elektronika, elektrotechnika, informatyka, geodezja, mechatronika, automatyka i robotyka czy budowa maszyn. Możesz też zrobić dodatkowe kursy i pracować jako programista. Te zawody mają duże wzięcie i są bardzo lukratywne.

Jeżeli interesujesz się gospodarką i finansami, a Twój ulubiony przedmiot w szkole to podstawy przedsiębiorczości – może zdecydujesz się na karierę w branży ekonomicznej. Po studiach na uniwersytecie ekonomicznym lub Szkole Głównej Handlowej, możesz liczyć na dobrze płatną pracę nawet tuż po studiach. Skończenie takich studiów daje szansę na pracę w banku, w dużych prywatnych firmach, na giełdach maklerski, jak również w dużych firmach consultingowych jak chociażby BCG.

Jeżeli najbardziej interesuje Cię ciało człowieka i z przyjemnością uczysz się biologii czy chemii – dla Ciebie mogą być zawody skupione człowieku. Możesz zdecydować się na uniwersytet medyczny i zostać lekarzem, pielęgniarką, położną czy dietetykiem. Wszystkie te zawody związane są z człowiekiem i dają spore możliwości rozwoju w postaci wielu kursów czy konferencji. Co więcej, dają też dobre perspektywy zarobkowe. Jeżeli zdobędziesz jeden z tych zawodów to nie musisz martwić się o pracę – tych zawodów jest zawsze deficyt na rynku. Z ciałem człowieka związane są również studia na akademii wychowania fizycznego. Możesz zostać chociażby fizjoterapeutą, a to również jest dobry i dochodowy zawód.

Jeżeli nie chcesz iść na studia, ale za to masz smykałkę do fryzur – zostań fryzjerem. Kobiety z pewnością mogą szacunkowo policzyć ile fryzjer może zarobić. Zdecydowanie jest to jeden z dochodowych zawodów.

Jeżeli nie masz problemów z nauką języków obcych wybierz zawód nauczyciela języka obcego lub translatora. Translator języka obcego może pracować zdalnie, co daje mu duże możliwości. Zarobki w tych dwóch podanych zawodach również są duże.

Jak widzisz, wybór nie jest łatwy, ale mam nadzieję, że wybierzesz mądrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here